Vitaminpótlás: csak természetesen!
A légzés után az emésztésünk a második legfontosabb tartóoszlopa életünknek. Ezért is olyan fontos, hogy a kiegyensúlyozott, lehetőleg természetes és egészséges táplálkozás: a betegségek szinte mindig valamilyen egyensúlyzavar következményei. Gyakran lelki eredetűek, vagy fertőzésből adódnak ugyan, de a háttérben nagyon gyakran a táplálkozás vagy az emésztés rendellenességei állnak. A sok gyümölcs és zöldség fogyasztása már rövid idő alatt összhangba hozhatja testi funkcióinkat, és ennek hatására akár komolynak tűnő egészségügyi panaszaink is enyhülhetnek.
A tartalékok feltöltésére manapság egyre divatosabb a vitaminkészítmények alkalmazása, hiszen sokkal egyszerűbb egy akár 30 napig is eltartó doboz megvétele, mint naponta néhány kilogramm gyümölcs és zöldség hazacipelése. Sokan gondolják, hogy egy pirula lenyelésével el is intézték a vitaminhiányt, és a továbbiakban a táplálkozással nem is kell törődni. Pedig ha belegondolunk, mennyire finom egy alma vagy éppen egy több gyümölcsből összeállított gyümölcskehely (és még jól is lakhatunk vele), akkor talán érdemes mérlegelni, hogy cipekedjünk-e egy kicsit.
Bár a vitaminok fő forrásai a növények, létezik három vitamin (az A-, a D-, és a B12), amelyeket kizárólag az állati eredetű ételekben találunk meg, ezért ezeket a csupán növényi étrenden élők számára étrend-kiegészítőként javasolják. Bármilyen, a táplálékkal magunkhoz vett vitaminról legyen is szó, a főzéssel és a sütéssel vigyázni kell, hiszen a vitaminok hőre érzékenyek, tartósan magas hőmérsékleten elbomlanak.
Nemcsak a vitaminok, de az ásványi anyagok is nélkülözhetetlenek a szervezet számára. Mintegy 20 olyan ásványi anyagot ismerünk, amely szervezetünk felépítésében részt vesz. Az ásványi anyagok a test súlyának 5 százalékát teszik ki, és a szervezetben folyamatosan cserélődnek, naponta kiválasztódnak a vizelettel, a széklettel és más váladékokkal. Mintegy 30 grammnyi az az ásványianyag-mennyiség, amit az élelmiszerekkel minden nap pótolni kell. Az ásványok legfontosabb forrásai a növényi eredetű ételek (természetes állapotban), de a húsos étrend is tartalmazza egy részüket, csekélyebb mennyiségben. Sejtjeink csak megfelelő sókoncentrációval rendelkező testnedvekben élhetnek és működhetnek így a sejtélet minden megnyilvánulásához kellenek sók. Ha az ásványi anyagok, illetve sóik a vitaminokkal kapcsolatba lépnek, anyacserénk felerősödik, így hirtelen makkegészségesnek és energikusnak érezzük magunkat, ami a tavaszi fáradtság után igazán üdítő érzés.