Egy ház a világfaluban

Mint egy katasztrófafilmben: szkafanderes, nehezen mozgó alakok kémcsöveket vizsgálnak, betegeket szállítanak, orvosi berendezéseket kezelnek. Pedig amit látunk, az nem fikció, hanem a valóság.

A tajpeji Heping kórház 77 ágyas különleges járványelkülönítő részlegében vagyunk. A kórház bejáratánál át kell haladni egy, a repülőtereken, védett objektumokban látható kapun, ami az érkező testhőmérsékletét ellenőrzi. Ha valaki magas lázzal lép be az egészségügyi intézménybe, a berendezés vészjelzéssel figyelmeztet.

A kórházszárnyat többszörös légzsiliprendszer zárja el van a külvilágtól, mégpedig kismértékű vákuum segítségével. Ez megakadályozza, hogy a kórokozókkal esetleg fertőzött levegő kiszökjön a kórtermekből. A folyosókon digitális kijelzők mutatják, az adott helyiségben mekkora a légnyomás. A kórházszárny tetején hatalmas ventilátorok fújják vissza a levegőbe a megtisztított, csiraölő hatású ultraibolya sugárzással fertőtlenített levegőt.

Wing Tsu-chi ápolónő kalauzol: 2003-ban ő is megkapta a SARS-fertőzést, amelybe a kórház egyik orvosa bele is halt. Wing asszony panaszkodik, amikor erősen párás az idő, hasogat a mellkasában, az ízületeiben, mint mondja, a szteroidos utókezelés következményeként. Itt, a Hepingben kezelték 2003-ban az ázsiai gyökerű SARS (atipikus tüdőgyulladás) járvány fertőzöttjeit, több száz embert. Azóta a SARS mellé, mint veszélyforrás, felsorakozott a még veszélyesebb madárinfluenza.

Az egységes járványelhárító rendszer globális világunkban fontosabb, mint valaha, nemcsak a mikrobák, az azokat esetleg gonosz célra felhasználó terroristák sem tisztelik a megnyílt határokat, kihasználják az emberiség hallatlanul megnőtt mobilitását. Éppen itt, Tajpejben figyelmeztetetett Yuan Kwok Yung hongkongi mikrobiológus 2003 áprilisában, a SARS-tanulságokat elemző konferencián, hogy a SARS-vírus biológiai tömegpusztító fegyverré manipulálható.

- Csupán egy házat szeretnénk a világfaluban - vázolja a 23 millió lakosú sziget elképzeléseit Benjamin Liang, a tajpeji külügyminisztérium főtitkára. A tajvani "házfoglalás" újabb próbatételeként ma kezdődik Genfben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közgyűlése, amelyen döntenek, hogy felveszik-e tagként Tajvant, Ázsia egyik legfejlettebb egészségügyi szervezettel rendelkező országát. A WHO-nak önálló tagja például az ezer lakosú, nincstelen Niue.

- Miért nem jár ugyanez Tajvannak, amely az utóbbi tíz évben több mint 500 millió dollárt fordított nemzetközi segélyezésre? - kérdezik tajpeji politikusok, akik szerint a sziget felvétele nem provokálná a népi Kínát, nem jelentené a Pekingben elvetett "két Kína" elv megerősítését.

Tajpej-Budapest, 2007. május

Járványriadó-gyakorlat a Hepingben
Járványriadó-gyakorlat a Hepingben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.