Az MSZP későbbre tenné a postai liberalizációt
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága azt javasolja, hogy 2012-ben legyen a postai szolgáltatások területén a piacnyitás, azaz a liberalizáció - mondta Márfai Péter, a testület szocialista alelnöke Budapesten sajtótájékoztatón. A Fidesz aggódva figyeli, hogy az átalakítás figyelemmel lesz-e a munkahelyek számára, a minőség javítására és a hozzáférés biztosítására.
Márfai Péter a bizottság április végi döntése kapcsán közölte: a kérdés még nem dőlt el, az Európai Bizottság azonban tavaly 2009-t jelölte meg a piacnyitásra a postai szolgáltatások területén.
Hozzátette: az Európai Parlament több bizottsága is tárgyalta ezt a kérdést, és felmerült az a lehetőség, hogy munkahelyvédelmi, piacvédelmi okokból hosszabb felkészülési időt hagyjanak a piacnyitásra.
Márfai Péter közölte: itthon az történt, hogy a gazdasági bizottság állásfoglalásában a 2012-es dátumot rögzítette, ami Magyarország érdekeinek és a hazai postai piac jelenlegi állapotának felel meg. A kérdésben még nem foglalt állást a kormány, de információi szerint egyetért ezzel az állásfoglalással - fűzte hozzá.
A szocialista képviselő kitért arra, hogy a 2006-os angol postai liberalizációval kapcsolatos várakozások később nem teljesültek. Német tapasztalatokra hivatkozva hozzátette: a piacnyitás akár 30 ezer fő leépítésével is járhat.
Magyarországon a teljes postai létszám 37 ezer fő; a piacnyitás jelentősen érintené a magyar posta helyzetét.
Ódor Ferenc, a Fidesz országgyűlési képviselője így reagált:
- Aggódva figyeljük a piacnyitás 2009-es, illetve 2012-es dátumát, hogy az átalakítás figyelemmel lesz-e a munkahelyek számára, a minőség javítására és a hozzáférés biztosítására.
Az ellenzéki politikus szerint a postai szolgáltatás liberalizációja beleillik az uniós alapelvekbe. A Magyar Posta felkészülésének hiánya azonban kétségeket ébreszt - írta közleményében Ódor Ferenc.
Emlékeztetett rá: az elmúlt esztendők postabezárásai az aprófalvakban szolgáltatás-csökkenést jelentettek.
(MTI)