Magyar térképészek dolgoznak a libanoni határon
Ötcsillagos üdülőnek néznénk az UNIFIL Izraellel határos főhadiszállását, ha nem lennének ott lépten-nyomon a kék sapkás őrök. Miután a bejáratnál átesem a szigorú ellenőrzési procedúrán, a francia katonák az ENSZ-kontingens irányító központja felé vezetnek.
Nem lep meg, hogy Ari Gaitanisz szóvivő jónak értékeli a kibővített UNIFIL tevékenységét: - A 2006 augusztusában létrejött tűzszünet óta nagyobb incidensre a két szembenálló fél között nem került sor. Ez azért is figyelemre méltó, mert Izrael 2000-es kivonulása és a tavaly nyári háború közt eltelt időszakban a sokszor halálos kimenetelű összecsapások mindennaposak voltak. Az ENSZ-kontingens tehát képes garantálni a békét - mondja a szóvivő, majd hozzáteszi: - Az UNIFIL feladata nem a Hezbollah lefegyverzése, hanem annak biztosítása, hogy a libanoni állam és a világszervezet képviseletén kívül más fegyveres jelenlét ne lehessen az általuk ellenőrzött térségben. Közvetlen kapcsolat nincs köztünk és a Hezbollah között, igaz, senkit sem kérdezünk meg a helyi lakosok közül, hogy a szervezethez tartozik-e, vagy sem.
Gaitanist arról is kérdezem, a UNIFIL egységei hogyan reagálnának egy esetleges újabb, Izrael és a Hezbollah között kitörő konfliktusra. Világossá teszi, hogy noha minden eshetőségre fel vannak készülve, feladatuk elsősorban nem a már kibontakozott harcokba való beavatkozás, hanem a béke megőrzése és a kapcsolat fenntartása mind a két féllel.
Az ENSZ libanoni békemissziójában Magyarország is részt vesz: november óta négy katonai térképész él itt, munkájukról az UNIFIL-nél elismerően nyilatkoznak. Az egység vezetője, dr. Szánki László mérnök meséli, hogy feladatuk főleg az Izrael és Libanon közötti tűzszüneti vonal, az úgynevezett "Blue Line" pontos behatárolása és fizikai megjelenítése, mivel az csak elméletben létezik, a valóságban a pontos helye nincs mindenütt kijelölve. - Ez a munka korántsem egyszerű - magyarázza. A határvonal megközelítése olykor nagyon nehéz és veszélyes, szinte az egész terület el van aknásítva. - Először a tűzszerészeknek kell megtisztítaniuk a terepet, mi csak azután érkezünk GPS-ünkkel a terepre - mondja.
Az ENSZ-bázisról előbb Türosz városába, majd a határvidék falvaiba vezet az utam. Megpróbálom kideríteni, vajon hogy fogadják a helyiek az UNIFIL katonáit? Türoszban az ENSZ-katonák jelenléte gazdasági fellendülést hozott. Persze sajátos "gazdaságról" van szó. Egyre-másra nyílnak a szórakozóhelyek és az éttermek, amelyek a békefenntartók igényeit hivatottak kiszolgálni.
Az izraeli határ mentén fekvő Maron ar-Rász faluban élő, a húszas éveiben járó Ahmed szerint viszont a békefenntartók jelenléte inkább átok. "Csak azért vannak itt, hogy Izraelt védelmezzék. Jobb lenne, ha eltakarodnának, és békén hagynának bennünket." A falu egyetlen boltjának tulajdonosa, a negyvenes éveiben járó Mohamed azonban nem osztja a fiatalember véleményét. Szerinte a lakók életminősége jelentősen javult, amióta a UNIFIL orvosi rendelőt nyitott a helységben, ahol a betegeket ingyen látják el. Még a gyógyszerekért sem kell fizetniük.