Bush vétóval fenyegeti a háborús költségvetést
Az alsóház a háborús pótköltségvetés több részletre bontásával igyekszik kiutat találni a zsákutcás helyzetből, amely azután keletkezett, hogy George Bush elnök megvétózta a költségvetési tervezetet. Az elnök egy hete utasította el a kongresszusi törvényjavaslatot, mert abba demokrata nyomásra az iraki csapatkivonás kötelező menetrendje is belekerült.
A republikánus tiltakozás ellenére a demokraták azt akarják elérni, hogy a kongresszus egyelőre csak 30 milliárd dollár folyósításához járuljon hozzá, ami két hónapra biztosítaná az afganisztáni és iraki műveletek folytatását. A demokraták elképzelése szerint az eredetileg 124 milliárd dolláros pótköltségvetés következő részletéhez - a szeptemberig elegendő 53 milliárd dollárhoz - Bush elnöknek júliusban újra meg kellene szereznie a kongresszus jóváhagyását.
Tony Snow fehér házi szóvivő téves politikának nevezte a háború részletekben történő finanszírozását, értékelése szerint ez bizonytalanságot keltene, lehetetlenné tenné a hosszú távú tervezést és gátolná a katonai parancsnokok hatékony működését.
A rövid távú hadi finanszírozási tervet bírálta szerdán Robert Gates védelmi miniszter is egy szenátusi meghallgatáson. Véleménye szerint egy ilyen elképzelés egyenesen bomlasztó hatású lenne. Gates hozzátette, amennyiben őszig javul a biztonsági helyzet Irakban és a politikai megbékélés terén is előrelépés lesz, az Egyesült Államok megkezdheti csapatainak kivonását.
A Pentagon vezetője megismételte, hogy az iraki amerikai csapatok parancsnokai szeptemberben fogják értékelni az elért haladást. Meglátása szerint az iraki erők napról napra nagyobb felelősséget vállalnak a biztonság szavatolásában, de az amerikai csapatok nem távozhatnak idő előtt. Megismételte azt a Bush elnök által hangoztatott érvet, hogy ez esetben az al-Kaida terroristái a nyugati al-Anbár tartományt használnák bázisnak az Amerika elleni támadások megszervezéséhez. (MTI)