Győzelem vagy kudarc?
Az egészségügyi reform iránya helyes, s győzni is fog - adott hangot bizakodásának a miniszterelnök tegnap a parlamentben. A lényeg, hogy a szolgáltatókat egyaránt versenyeztetni kell a beteg javára, erősítette meg a vasárnapi lovasberényi koalíciós egyeztetés egyik fontos közös tételét. Gyurcsány Ferenc hozzátette, hogy ez egy vegyes - állami és magánszereplőknek egyaránt helyet adó - rendszerben valósulhat meg.
A miniszterelnök szerint az egészségügyi átalakítás első fontos lépése volt, hogy biztosításszerűvé tették, és minden polgár befizetéseit külön számlán követik nyomon. A miniszterelnök szerint a vizitdíj (februári bevezetése óta immár 6millió páciens fizetett alkalmanként 300 forintot) hatására minden ötödik ember szakított a hálapénz gyakorlatával, mégis, átlagosan 180 ezer forinttal nőtt a háziorvosok bevétele.
A miniszterelnök helyzetértékelésére válaszolva a Fidesz frakcióvezetője, Navracsics Tibor azt mondta, hogy az egészségügyben számukra az ember a fontos, míg a szocialisták és a szabad demokraták csak élettelen rendszerekben tudnak gondolkodni. Márpedig ameddig ezt teszik, a betegek a kaotikus helyzetben sorra halnak meg, utalt a sokat vitatott hódmezővásárhelyi esetre.
Ezen a szinten a vita elakadt.
A vasárnapi lovasberényi egyeztetés sem nélkülözte információink szerint a komoly feszültségeket, de az idegek próbája nem blokkolta a megoldáshoz vezető utakat. Az SZDSZ a lelki terrortól sem riadt vissza - jellemezte lapunknak a hétvégi biztosítói modellváltásról szóló koalíciós egyeztetést a fórum egyik résztvevője. Beszámolt arról is, hogy a magyar politikusi virtushoz, "beszólásokhoz" hozzá nem szokott szakértők el-elbicsakló hanggal reagáltak a megjegyzésekre. Informátorunk szerint a szocialisták sem hagyták magukat. Katona Béla azt firtatta, hogy az Államreform Bizottság kormánybiztosa, Draskovics Tibor kinek dolgozik, a kormánynak vagy az SZDSZ-nek? Az általa hozott koncepció ugyanis szerinte nem volt más, mint a szabad demokraták egészségügyi stábjához tartozó Mihályi Péter januárban nyilvánosságra hozott javaslata, amelyben az állami járulékokat rábízná az üzleti biztosítókra. Pedig a feladata az volt, hogy a választható modellek előnyeit, hátrányait mutassa be. A kérdésre Horn Gábor (SZDSZ) csak annyit felelt: ha a szocialisták igénylik, kaphatnak ők is adatokat az SZDSZ-től.
Összességében azonban mindkét párt szakértői és politikusai úgy vélték: saját verziójuk helyességéről meggyőzték koalíciós partnerüket, s a hátralévő egyeztetés csak azok kifárasztására szolgál. Volt olyan szocialista politikus, aki úgy fogalmazott: vagy elfogadják a szabad demokraták, hogy nincs itt az ideje az üzleti biztosítók előtti széles kapunyitásnak, vagy a téma hat hét múlva lekerül a napirendről. (Idetartozik, hogy a két pártelnök, Gyurcsány Ferenc és Kóka János vasárnap közös közleményben kötelezte el magát, hogy a tavaszi ülésszak alatt döntésre viszik az ügyet.)
A szabad demokraták makacsul hisznek abban, hogy koncepciójuk helyességéről meggyőzték a kormányfőt és a szocialista frakció vezetését.
A józanabb koalíciós egyeztetők mindkét oldalról elismerték: Lovasberényben nem dőlt el semmi. Mindössze időt nyertek, hogy a biztosítói modellváltással kapcsolatban megvívják a szocialisták és a szabad demokraták azt a csatát, amit a kormányalakítás óta nem sikerült.
Schvarcz Tibor (MSZP) a Népszabadságnak azt nyilatkozta: abban egyetértenek, hogy biztosítási alapú egészségügyet kell formálni a jelenlegi állami rendszerből. A legközelebbi találkozóra, két hét múlva el is készítik az OEP valódi biztosítóvá alakításának tervét. Elképzelhetőnek tartják azt is, hogy kiegészítő ellátásként kötelező ápolást, illetve baleset-biztosítást szervezhetnek az üzleti biztosítók. E célra a járulékok tíz százaléka átcsoportosítható - mondta.
- A szabad demokraták mindössze választási programjukhoz kanyarodtak vissza, magyarul, nem engedtek semmit. Korábban ugyanis szó sem volt tisztán magánbiztosítókon alapuló rendszerről, csak elszaladt velük a ló - magyarázza egy másik MSZP-s vezető. Ám az eredeti elképzeléseihez sem volt könnyű visszatéríteni az SZDSZ-t. Ebben mindenesetre segített, hogy az MSZP a hétvégén számos egészségügyi szervezettel egyeztetett. Többek között azzal az Éger István vezette, a kormány reformjait jobbról bíráló Magyar Orvosi Kamarával (MOK), amelyről a szabad demokrata vezetésű egészségügyi tárca majd' egy éve sulykolja, hogy inkább politikai és gazdasági lobbi-zervezet.
- Alapvetően nem az egészségbiztosítás kapcsán ültek le a szocialisták a szakmával, hanem hogy megbeszéljék, milyen lépésekre van szükség a háziorvosi ellátásban, a szakrendelésben - mondta erre egy szocialista képviselő.
Társa szerint nem csoda, hogy Éger volt az érdekes, hisz mindenki azt várta, "lenyomja a Fidesz" kritikáit, ehelyett arról beszélt, hogy a kormány mely elképzeléseit támogatja. Mindenesetre - veszi számba a politikai hozadékot az MSZP-s vezető - Kóka János rájöhetett, hogy pártja egyedül maradt több-biztosítós modelljével, még a szakma is inkább az MSZP mellett áll.