Műbalhé volt a fővárosi koalíciós viszály?
A Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésén, április végén az észak-budai kórházak összevonása, valamint Havas Szófia (MSZP) egészségügyi tanácsnoknak a regionális egészségügyi tanácsba (ret) delegálása miatt estek egymásnak a koalíciós felek. A Közgyűlés arról tárgyalt volna, hogy júliustól egy intézménnyé vonják össze a Budai Gyermekkórházat, a János és a Margit Kórházat. Az ülés közben azonban az SZDSZ módosító javaslattal rukkolt elő, az integrációt őszre halasztották volna, hogy legyen elég idő az előkészületekre, valamint a szükséges hatástanulmányok elkészítésére. A szabaddemokraták egyben vitatták azt a szocialista javaslatot, amely szerint Havas Szófia képviselhetné a fővárost a retben, szerintük ugyanis Havas a ret korábbi elnökeként időnként hatáskörét túllépve tárgyalt, ráadásul a kórházösszevonás miatt a szocialista politikus volt főnöke, a János kórház igazgatója is távozna az intézmény éléről.
Az MSZP az ülésen nyilvánosan adott ultimátumot az SZDSZ-nek, amiért az olyan javaslatokat terjeszt elő az ülés helyszínén, amelyről a koalíciós partnerrel előzetesen nem egyeztetett. A kórházösszevonás ügyének megtárgyalását pedig május végére halasztották.
Információink szerint a vita hátterében valójában nem is ez áll, hanem az MSZP-n belüli erőcsoportok közötti további vetélkedés. Úgy tudjuk, az SZDSZ-t is váratlanul érő szocialista felháborodást nem a kórházösszevonás váltotta ki, az sokkal inkább a szocialisták városházi frakcióvezetőjének, Steiner Pálnak az erődemonstrációja volt. Steiner ugyanis hiába lett Molnár Gyula újbudai polgármester után a fővárosi frakció első embere, a városházán és a képviselőcsoporton belül nem az ő, hanem sokkal inkább Hagyó Miklós városüzemeltetési főpolgármester-helyettes szava a döntő. Steiner azért vállalt nyíltszíni konfliktust a szabaddemokratákkal, hogy nagyobb befolyáshoz jusson az általa vezetett frakcióban, és visszavágjon a főpolgármester-helyettesnek. Hagyó javaslata alapján ugyanis megkezdődött a fővárosi közműcégvezetők és menedzsmentek teljes cseréje, az pedig, hogy kik kerüljenek e posztokra, gyakorlatilag kizárólag a főpolgármester-helyettesen múlik.
Mint arról ugyancsak beszámoltunk, a városháza gazdasági bizottsága legutóbbi ülésén hat fontosabb közműcég vezetőjét úgy cserélte le - pályázat nélkül -, hogy a főpolgármester és helyettesei már előző nap ismertették a befutók névsorát, akiknek listáját a bizottsági tagok csak az ülés kezdetén kapták kézhez.