Még nyomoznak szemétügyben
A nagy botrányt kavart, Németországból illegálisan érkezett szemétbálák ügyben a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság tizenöt, szabadlábon védekező személyt gyanúsított meg hulladékgazdálkodás megsértésének a bűntettével. Nem valószínű, hogy lesz több gyanúsított - tudtuk meg a nyomozást felügyelő kecskeméti ügyészségen, ahol jelenleg az illetékes német hatóságok által a napokban megküldött nyomozati anyagokat és kihallgatási jegyzőkönyveket tanulmányozzák. A nyomozást hamarosan lezárják, az ügyészség pedig szeretne még a nyári ítélkezési szünet előtt vádat emelni az ügyben, amelyben négy megyében, több mint négyezer tonna, Németországból származó, kommunális hulladékot foglaltak le. A hulladék sorsáról a szakhatóságok, illetve a környezetvédelmi tárca dönt.
A német hivatalok munkatársai a közelmúltban Magyarországon jártak, megnézték a szemétrakományokat és azokról feljegyzést készítettek. Valamivel több, mint háromezer tonnáról a németek elfogadták, hogy az országukból származik, de mivel az illegális rakományok szállításában magyarok is segédkeztek, a német fél azt az álláspontot képviseli: a két országnak megosztott a felelőssége az ügyben. Ennek értelmében a németek az általuk elfogadott szemétmennyiségnek valamivel több, mint a felét, mintegy ezernyolcszáz tonna elszállítását vállalták.
- A szerződés értelmében a hulladékot júniusban kezdik el visszaszállítani Németországba - közölte érdeklődésünkre R. Bakonyi Ágnes, a környezetvédelmi tárca szóvivője. Hozzátette: a további tárgyalásokon a Németországból származó öszszes hulladék elszállítását szeretnék elérni.
Mint arról beszámoltunk, az első Németországból származó szemétbála-rakományt a múlt év decemberében fedezték fel a volt szovjet laktanya területén. A fuvarlevelek szerint a rakomány a németországi Aitrichből érkezett, a megrendelő pedig a kunbajai székhelyű Szinkron 99 Kft. volt, amelynek ügyvezetője a helyi polgármester felesége. Néhány napon belül több illegálisan lerakott, Németországból származó, kommunális hulladékbálát fedeztek fel az Alföldön. Jelentős menynyiséget találtak Marispusztán, Kunbaján, Pirtón, Soltvadkerten, Kerekegyházán, Kiscsengődön és Kecskemét külterületén, később Soroksáron, a Pest megyei Délegyházán, a Komárom-Esztergom megyei Ácson, és Csongrád megyében is.