Lovasberényben egyeztetett a koalíció

A biztosítási oldal megújítása mellett a háziorvosi és járóbeteg-, illetve sürgősségi betegellátás fejlesztésén túl a kórházi infrastruktúra fejlesztéséről, valamint a népegészségügyi programok bővítéséről állapodtak meg a koalíciós pártok. A Fidesz szerint a vitának a parlamentben a helye.

A résztvevők reggel kilenc órától folyamatosan érkeztek Lovasberénybe. A Gyurcsány Ferenc kormányfőt szállító gépkocsi nem sokkal fél tíz előtt gördült a Miniszterelnökség Üdülő és Továbbképző Központjának bejárata elé. Kóka János, az SZDSZ elnöke 11 óra előtt néhány perccel érkezett meg.

Kisebb szekciókban zajlott a szakértői szintű egyeztetés a koalíciós pártok között az egészségügyi modellváltásról és az egészségügyi reform folytatásáról. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök meghallgatta az SZDSZ, az MSZP és az Államreform Bizottság által előterjesztett javaslatokat. A szakértők megbeszélését koalíciós szintű, szűk körű politikai egyeztetés követte.

Volt és jelenlegi miniszterek voltak jelen

Kóka János, az SZDSZ elnöke még pénteken úgy nyilatkozott, hogy a kormánypártok közeledését várja a koalíciós egyeztetéstől, amelynek fő témájául az egészségügyi reformot választották. Bízott abban, hogy Lovasberényben "előre tudnak haladni", és május végéig lezárják a több-biztosítós rendszerről, valamint az egészségügyi reform további lépéseiről szóló tárgyalásokat.

Az egyeztetésen a két pártelnök mellett ott voltak a két frakció egészségpolitikusai, közöttük Horváth Ágnes jelenlegi és Molnár Lajos volt liberális egészségügyi miniszter, Bokros Lajos, a Közép-Európai Egyetem (CEU) vezérigazgatója, Csillag István, az SZDSZ által delegált volt gazdasági miniszter, Mihályi Péter, az Államreform Bizottság egészségügyi munkacsoportjának vezetője, Kökény Mihály és Vojnik Mária szocialista képviselő, valamint Orosz Éva, az ELTE egyetemi tanára, az MSZP egészségügyi szakértője. Részt vett továbbá Draskovics Tibor, az Államreform Bizottság elnöke, Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezetője, Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető, Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter.

Megállapodtak egy új pártfinanszírozási törvényben

Új pártfinanszírozási és új közpénzügyi törvény megalkotásáról állapodott meg az MSZP és az SZDSZ - jelentette be Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke az egyeztetés szünetében. Mint mondta, a társadalom többségét okkal és joggal irritálják a kampány- és pártfinanszírozási szabályok, ezért tíz alapelvet dolgoztak ki, azok mentén készítik el az új jogszabály tervezetét. Ezek között szerepel, hogy 2010-ben már a módosított törvény alapján kerüljön sor a parlamenti választásokra.

A két párt erről kiadott nyilatkozata szerint olyan kampányfinanszírozásra van szükség, amelyben támogatást kizárólag természetes személyek nyújthatnak, a támogatók személyi köre és a kiadási oldal költségeinek nyilvánosnak kell lennie, amelyeket az Állami Számvevőszék ellenőriz. A pártokat támogatók köréből kizárják a vállalkozásokat. A koalíciós pártok olyan megoldásban érdekeltek, amelyben a kampányok időtartama rövidebb, így a túlköltekezés is visszaszorítható, továbbá az átláthatóság elvének megfelelően bevezetik az elkülönített kampányszámlát. A tiszta és világos finanszírozás feltételeit erősíti, ha növekszik az állam hozzájárulása a pártok működési és kampányköltségeihez, ugyanakkor meg kell határozni a kampányköltségek felső határát.

A közös nyilatkozatban kiemelik: szükségesnek tartják a pártok által használt ingatlanok tulajdonjogának rendezését, a parlamentbe kerülő pártok esélyegyenlőségének figyelembe vételével.

A pártelnökök záró nyilatkozatot adtak ki

Gyurcsány Ferenc, az MSZP és Kóka János, az SZDSZ elnöke "A reform folytatódik" címmel kiadott közleményben hangsúlyozta: az egyeztetésen egyetértés volt abban, hogy a parlamenti ülésszak végéig - a pártelnökök vezetésével - folytatódnak az intenzív szakmapolitikai egyeztetések, annak érdekében, hogy nyáron elő lehessen készíteni a parlamentnek ősszel benyújtandó jogszabályokat. A felek egyetértettek abban, hogy a magyar egészségügyi rendszer egésze vegyes modellre, szolidaritásra és versenyre épül, amelyben egyaránt jelen van az állam koordinációs, szabályozó szerepe és a piaci verseny, a magán- és a közfinanszírozás.

A tájékoztatás szerint megegyeztek abban is, hogy az egészségügyi szolgáltatások minőségének javítása elsősorban a szolgáltatók intenzívebb versenyén keresztül érhető el, valamint támogatják az intézmények gazdasági társasággá alakulását annak érdekében, hogy hatékonyabb, átláthatóbb legyen a gazdálkodásuk, és a betegek jobb minőségű szolgáltatást kapjanak. A következő hasonló szintű egyeztetésre mintegy két héten belül kerül sor

 

Pelczné a helyszínen tiltakozott

A Fidesz elutasítja a több-biztosítós egészségügyi modell bevezetését - mondta Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke a kormánykoalíció lovasberényi egyeztetésének helyszíne előtt. Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke azt kérte az ellenzéki politikustól, hogy menjen be vele az egyeztetésre, ott mondja el pártja álláspontját, az alelnök azonban nem élt a lehetőséggel.

A sajtó nyilvánossága előtt lezajlott párbeszéd során Pelczné Gáll Ildikó azt mondta: a Fidesz egészségügyi programja elolvasható a párt választási programjában, és csak akkor van miről tárgyalniuk a koalícióval, ha az visszavonja eddigi rossz döntéseit. Gál J. Zoltán úgy reagált: sokadszorra hallják, hogy a Fidesz mivel nem ért egyet, de "a lovasberényi kerítésnél, brüsszeli folyosókon, vagy a Kossuth tér előtti parkolóban" nem lehet modernizálni az országot. A Fidesz alelnöke végül nem ment be a koalíciós egyeztetésre, hanem azt mondta, hogy az egészségügy átalakítására országgyűlési javaslatot terjesztenek elő, mert ennek a vitának a parlamentben a helye.

Pelczné Gáll Ildikó "Több biztosító, kevesebb kórház", "Több biztosító, több járulék", "Több biztosító - hosszabb várólisták" feliratú transzparenssel felvonuló Fidelitas-os fiatalokkal érkezett. Szerinte a több-biztosítós modell kialakításával az egészségügyi ellátás "nem alapvető alapjogunk lesz", hanem kiváltsággá fog átalakulni, "egyesek kiváltsága lesz a gyógyulás". A több-biztosítós rendszerrel nem más fog megtörténni, mint az egészségügyi biztosítási kassza privatizációja. A rendszer bevezetése - vélte az alelnök - előrevetíti a hosszú várólisták kialakulását is. Ötletelés helyett a kormánypártoknak szakmai munkát kellene folytatniuk - mondta Pelczné Gáll Ildikó.

(MTI)


Gál J. Zoltán újságírók gyûrûjében egyeztetésre invitálja Pelczné Gáll Ildikót, a Fidesz alelnökét, Lovasberényben
Gál J. Zoltán újságírók gyûrûjében egyeztetésre invitálja Pelczné Gáll Ildikót, a Fidesz alelnökét, Lovasberényben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.