Amerikai javaslatcsomag az Ígéret Földjére
A javaslatok lényege, hogy Izrael tegye lehetővé a palesztin személyek és áruk szabad mozgását, a palesztin kormányzat pedig vegye kezébe az összes biztonsági és fegyveres csoportot, és vessen véget a zsidó állam elleni rakétatámadásoknak.
Palesztin részről üdvözölték a kezdeményezést, az izraeli kormányfő hivatala azonban jelezte: a dokumentum bizonyos elemei már a megvalósítás fázisaiban vannak, több javaslatot viszont képtelenek elfogadni a jelenlegi biztonsági helyzetben.
Míg bizonyos ciszjordániai úttorlaszok lebontására Izrael korábban hajlandónak mutatkozott, kérdéses, hogy belemegy-e a Nablusz, Betlehem, Hebron és Tubas városok körüli ellenőrző pontok felszámolásába. A javaslatcsomag szerint július elsejével hetente ötször buszjáratot kellene üzemeltetni a Gázai övezet és Ciszjordánia között. Az izraeli kormányfői hivatalnak "komoly fenntartásai" vannak ezzel kapcsolatban is - írta a Haarec napilap. Más javaslatok a palesztin kereskedelem beindulását célozzák meg. Az amerikaiak szorgalmazzák, hogy a palesztin, izraeli és egyiptomi biztonsági erők működjenek együtt a fegyvercsempészet felszámolása, és a határvédelem érdekében. Emellett Mahmud Abbasz palesztin elnök biztonsági főnökének fel kell számolnia az Izrael ellen irányuló rakétatámadásokat. Az elnöknek azonban sok gondja származhat abból, ha felveszi a harcok a szélsőséges, palesztin csoportokkal, és a kormányzó Hamasz fegyvereseivel.
Megfigyelők szerint a menetrend az elmúlt hetek határozottabb amerikai Közel-Kelet-politikáját tükrözi. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter május közepén a palesztin és az izraeli féllel is tárgyalásokat folytat a dokumentumról.
Eközben az egyiptomi Sarm-es-Sejkben tegnap folytatódott az Irak újjáépítéséről szóló konferencia. Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter közölte: az Egyesült Államoknak vállalnia kell a felelősséget az iraki megszállásából adódó terrorizmusért és erőszakért, és szorgalmazta, hogy Washington terjesszen elő világos menetrendet iraki erői kivonására.
A két ország képviselői között ugyan létrejött egy szakértői szintű találkozó, de egyes várakozásokra rácáfolva nem folytatott megbeszélést Rice és Mottaki. Sőt, csütörtök este Mottaki - akit az egyiptomiak egy asztalhoz ültettek Rice-szal - még az első fogás előtt távozott, mondván, hogy a vacsora alatt játszó orosz hegedűművész hölgynek túl kihívó a vörös a ruhája.