Szép nagy adag finom milánói

Azt is lehetne mondani, hogy nem történt semmi különös: a Milan a tizenkettedik elődöntőjéből immár a tizediket vívta meg sikerrel az első számú európai klubtornán, és negyedszer is hasonlóképpen kiejtette a Manchester Unitedot, mint a két csapat korábbi három BEK-, illetve BL-párharca alkalmával.

Azért ez nem ilyen egyszerű, hiszen a milánói együttes két és fél órás gálafutballt mutatott be (az Old Traffordban hatvan percen át épp úgy uralta a játékot, akár a San Siróban mindvégig), s bár igazi centere Gilardino gólja ellenére sem volt, teljesítményével felnőtt a hatvanas évek trapattonis, altafinis, riverás, schnellingeres, hamrinos vagy a nyolcvanas-kilencvenes esztendők baresis, donadonis, rijkaardos, gullitos, bastenes, majd desaillys, albertinis, szavicsevicses alakulatához. (Az utóbbi garnitúrákban Paolo Maldini - akinek édesapja, Cesare szintén BEK-et nyert a Milannal - ugyanúgy ott volt, mint a mostaniban.)

A vörös-feketék produkciója külön kategóriát képviselt az elődöntőben, mert a másik ág angol-angol csatározásának a színvonala meg sem közelítette a Milánó-Manchester rivalizálás nívóját. Ezúttal kiteljesedett a latin látványfutball, ám a döntőre nézve ez nem sokat jelent, s nem csupán azért, mert egy meccsen bármi megtörténhet.

A két finalista ugyanis a BEK és a BL történetének második és harmadik legsikeresebb csapata. Az örök listát a trófeát kilencszer elhódító Real Madrid vezeti, s utána a Milan (6), valamint a Liverpool (5) következik. Ráadásul az angol együttes a döntők specialistája, hiszen hat csúcstalálkozójából csak egyet vesztett el - és a futball szempontjából az sem számít, mivel a Heysel-drámát követő, a tragédia árnyékában teljességgel érdektelen mérkőzésen kapott ki a Juventustól -, sőt két évvel ezelőtt 0-3-ról is képes volt diadalt aratni, speciel a Milan ellen...

A kvalitások az olasz együttes mellett szólnak, de (megint csak) figyelembe kell venni a Liverpool hallatlan küzdeni tudását, amely abból is fakad, hogy a világ talán leglelkesebb szurkolótábora áll a "vörösök" mögött. Hogy a döntőt semleges pályán rendezik? Két esztendeje Isztambulban ugyanúgy szólt a beatkorszak klubhimnusszá lett Gerry & The Pacemakers-slágere, az eredetileg 1945-ben, a Carousel című musicalben felhangzó You'll Never Walk Alone, mint az Anfield Roadon... S bár a Milan technikailag jobb, taktikailag koránt sincs ekkora különbség - ha van egyáltalán -, mert Rafa Benitez edző Carlo Ancelottihoz hasonlóan kiváló stratéga.

Ami biztos: az angol finálé álma köddé vált. A brit győzelemé még nem. De ritka bosszúság lenne a szigetországiak számára, ha az után, hogy - a BL-históriában először - három képviselőjük sorakozott a legjobb négy között, hoppon maradnának. A helyszín mindenesetre az olasz klubnak kedvez. A döntőt abban az arénában tartják május 23-án, amelyben a Milan minden idők legragyogóbb előadásainak egyikét vitte színre tizenhárom évvel ezelőtt.

Bajnokok Ligája

elődöntő, visszavágók

Milan-Manchester United 2-3 3-0  
Liverpool-Chelsea 0-1 1-0

A Milan döntői

1958: Real Madrid 2-3

(hosszabbítás után).

1963: Benfica 2-1.

1969: Ajax 4-1.

1989: Steaua 4-0.

1990: Benfica 1-0.

1993: Marseille 0-1.

1994: Barcelona 4-0.

1995: Ajax 0-1.

2003: Juventus 0-0

(11-esekkel 3-2).

2005: Liverpool 3-3

(11-esekkel 2-3).

A Liverpool döntői

1977: Mönchengladbach 3-1.

1978: FC Bruges 1-0.

1981: Real Madrid 1-0.

1984: AS Roma 1-1

(11-esekkel 4-2).

1985: Juventus 0-1.

2005: Milan 3-3

(11-esekkel 3-2).

Mosolygós San Siro
Mosolygós San Siro
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.