A magániskola sem válogathat
A tanulói létszám 25 százalékát a körzetben lakó gyerekek közül kell fölvenniük a nem állami iskoláknak - döntött a kormány szerdai ülésén a közoktatási törvény módosításának tervéről, amelyet hamarosan a parlament elé terjeszt. Ezzel tovább szűkül a diákok és szüleik iskolaválasztási lehetősége. Az állami (önkormányzati fenntartású) általános iskolák első osztályait ugyanis már az idei beiskolázásnál is elsősorban a körzetben lakó diákokból kellett feltölteni, a fennmaradó férőhelyeknél pedig a halmozottan hátrányos helyzetű diákokat kellett előnyben részesíteni; a többiek sorsolással kerülhettek be.
Több szülő úgy próbált ez alól kibúvót találni, hogy rokonokhoz, ismerősökhöz jelentette be gyermekét, hogy mégis a kiszemelt iskolába járathassa. A tehetősebbek pedig inkább magániskolába íratták gyermeküket, ahol eddig még meg lehetett "szűrni" a diákokat. Ez a kapu is bezárul a mostani döntéssel: a helyek 25 százalékát az alapítványi vagy egyházi iskolák esetében is az adott településen vagy kerületben lakó diákokkal kell betölteni, a halmozottan hátrányos helyzetűeket pedig itt is előnyben kell részesíteni. A döntés célja a szegregáció visszaszorítása: ne jöhessenek létre elitiskolák a jobb "diákanyag" kiválogatásával.
Jó hír viszont a szülőknek, hogy az önkormányzatoknak 2008-tól akkor is meg kell oldaniuk a háromévesnél idősebb gyermekek óvodai nevelését, ha nincs elég férőhely, 2010-től pedig minden óvodai igényt ki kell elégíteni. Hogy hogyan, arról a településeknek cselekvési tervet kell kidolgozniuk. Hiller István oktatási miniszter a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón bejelentette: minden eddiginél nagyobb volumenű iskola-felújítási program kezdődik hamarosan, amelynek keretében az óvodákat is fejlesztik.
A pedagógusok számára is lesznek változások: a munkáltatónak ezentúl - a létszámleépítések, átszervezések során - figyelembe kell vennie a teljesítménymérés eredményeit, és annak alapján keresetkiegészítést adhat a tanárok számára. Ennek mértéke Hiller szerint elérheti majd a 10-15 százalékot. A teljesítménymérés kritériumrendszeréről azonban bővebb felvilágosítással nem tudott szolgálni a miniszter. Mint mondta: erről még folyik a szakmai egyeztetés, a rendszer legkorábban csak jövőre léphet életbe.
Változás az is, hogy a pedagógusok ezentúl nem taníthatnak bármilyen tankönyvből: csak a tankönyvjegyzéken szereplő kötetekből rendelhetnek. Erre a listára egy minősítési procedúrát követően kerülnek föl a könyvek, a tárca szerint így garantálható a minőség. A tankönyves szakma azonban ezzel nem ért egyet: szerintük a procedúra drága, ezért a kis kiadók sokszor nem teszik föl a listára a köteteiket, de ez még nem jelenti azt, hogy azok nem elég színvonalasak.