Világot jelentő, ingatag deszkák

Legyen bár „gyanús tranzakció”, vagy éppenséggel „az évszázad kulturális beruházása Szabadkán”, a szerb Nemzeti Fejlesztési Alap támogatásával megújuló színház megérdemli, hogy végre törődjenek vele.

„Antik” oszlopsorával Kosztolányi szülővárosa centrumának jellegzetes, meghatározó épületei közé tartozik, bár az itteni művészettörténészek, műbírálók soha nem tulajdonítottak neki akkora jelentőséget, mint például a Jakab Dezső és Komor Marcell tervezte Zsinagógának és az építészet és iparművészet egyedülálló szintéziseként értékelt Városházának.

Amikor az átépítés terveit bírálók egy 150 éves műemlék lerombolásáról, gyanús pénzügyi üzelmekről beszélnek, a másik tábor felteszi a kérdést: nem volna-e helyesebb egy nem is olyan régi, 80 éves épület helyreállításáról, funkcióinak gazdagításáról szólni? Hiszen a színházat a múlt század húszas éveiben teljesen átalakították.

Legyen bár „gyanús tranzakció”, vagy éppenséggel „az évszázad kulturális beruházása Szabadkán”, a szerb Nemzeti Fejlesztési Alap támogatásával megújuló színház megérdemli, hogy végre törődjenek vele. Több mint két évtizede került először szóba, hogy a helyzet tarthatatlan.

Már akkor sürgős lett volna a rekonstrukció, ehelyett csak súlyosbította a problémát a jugoszláv színházi életben akkor nagymenőnek számító Ljubisa Risztics, aki Belgrádból indult és Ljubljanán keresztül érkezett ide, hogy aztán a magyar és a horvát társulat összemosásával „eklektikus színházat” csináljon. A később politikai pályára állt, a volt szerb diktátor feleségének pártjában buzgólkodó excentrikus rendező itt vitte színre Madách Ember tragédiájának soknyelvű, szöveg és helyszín nélküli, bábeli változatát, s közben saját zsebre eladta a mennyezetről a csillárokat, a nézőtérről a vörös bársonyszékeket, az épület pedig szép lassan használhatatlanná, sőt életveszélyessé vált.

Azóta a vajdasági és szerb műemlékvédő egyesületek bábáskodásával több felújítási terv is született. Ezek többségének a lényege az, hogy a romos épület jellegzetes homlokzata megmarad, belső terei pedig megújulnak.

Vagyis a Népszínház a szó szoros értelmében a kultúra és művészet helyi palotája lesz. Koncerttermei, kisebb-nagyobb színházi terei otthont nyújthatnak majd a most próbatermek és ideiglenes játékszínek között vándorló művészeknek, akik mindazonáltal a mostoha körülmények között is figyelemreméltó produkciókkal tudnak a helyi és a határon túli színházközönség elé állni.

 

A rendbehozatalra már több terv is született, a teátrum mégis évek óta lakatlan
A rendbehozatalra már több terv is született, a teátrum mégis évek óta lakatlan
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.