A fagy jelentős károkat okozott a szőlőültetvényeken is
A Tokaj-hegyaljai szőlőkben is pusztított a május eleji fagy, a károk felmérése megkezdődött, most úgy tűnik, hogy a szőlőterületek 10-20 százalékát érte kár a hidegben - mondta a hegyközség tanácsának titkára, hozzátéve: várhatóan a jövő hét közepére már pontosabbak lesznek a kár mértékéről a számok. Az MTI a helyszínen szőlősgazdáktól úgy értesült, hogy Mád és Tállya térségében a fagykár elérheti a 30-40 százalékot is.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében egyébként leginkább a gyümölcsösök, mindenekelőtt a kajszibarackosok sinylették meg a mínusz 3-6 fokos hidegeket. Az abaúji és zempléni térségben 800 hektárnyi területen sérültek meg a fák, lett oda a várható termés. Kiss Gábor az 55 termelőt tömörítő, boldogkőváraljai Gyümölcsért Kft. ügyvezetője úgy vélekedett: a gazdákat ért veszteség elérheti az egymilliárd forintot is.
Gráf József, a szaktárca vezetője szerdán a helyszínen tett látogatása után nyíregyházi sajtótájékoztatóján azt mondta: a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban már vizsgálják, hogy miként lehet segíteni Északkelet-Magyarországon azokon gazdálkodókon, akiknek gyümölcsültetvényei fagykárt szenvedtek.
A gazdák elsősorban az önkéntes agrár-kárenyhítési rendszertől számíthatnak támogatásra, továbbá hiteleik átütemezése, költségeik integrátori-banki finanszírozása jöhet szóba - mondta a miniszter, aki hangsúlyozta: a kárenyhítésnél a tárcának tekintettel kell lennie az európai uniós támogatási szabályokra, amelyektől természetesen nem térhetnek el.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy az északkelet-magyarországi gyümölcsültetvényeket szerdára virradó éjjel újabb fagykár érte. Több körzetben a korábbi fagy után megmaradt kevés termés is megsemmisült, így ott százszázalékos mértékű a terméskiesés, míg általában 70-80 százalékos arányú a termelők kára. A jelenlegi számítások szerint a magyar gyümölcs árualap legalább fele megsemmisült.
Gráf József a kárenyhítési intézkedések között említette, hogy a jövő hétre találkozót szerveznek a bankokkal, a termelők fennálló hitelének átütemezésére. A kárfelmérést követően a pontos adatokat követően születhet majd döntés az uniós szabályoknak megfelelő kárenyhítésről, hiszen szabálytalan kifizetés nem történhet.
(MTI)