Közös nyilatkozatot írt alá az Európai Néppárt és a Fidesz
Orbán Viktor előző napi, ugyancsak brüsszeli sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy a párt "újjá kívánja építeni Magyarország szavahihetőségét" Brüsszelben, miután az ország "éllovasból sereghajtóvá" vált.
- Az ebben szereplő legfontosabb pontok alapján elmondhatjuk majd, hogy az erős Magyarország az erős Európa láncszeme, erősíti Európát - szögezte le Szijjártó a megállapodásról a magyar sajtót tájékoztatva.
A témáról Brüsszelben kiadott Fidesz-közlemény szerint "a megállapodás magában foglalja azokat a pontokat, amelyek különösképpen fontosak Európa további sikerének és vezető ozíciójának megőrzése szempontjából".
A nyilatkozat aláírói egyebek között elkötelezték magukat az emberi és a polgári szabadságjogok tiszteletben tartása, a közös uniós energiapolitika és bevándorlási politika mellett, illetve azt is leszögezték, hogy "az EU egyaránt el kell, hogy utasítsa a kommunista ideológiát és a fasiszta-náci ideológiát".
Utóbbival kapcsolatban a szóvivő leszögezte: nem új álláspontról van szó. Érdemes lenne tanulmányozni egy olyan javaslatot, amely egyformán elítél minden létező szélsőséges ideológiát és diktatúrát - tette hozzá kérdésekre válaszolva. "A diktatúrát, legyen az akár jobboldali, akár baloldali indíttatású, egyértelműen el kell utasítania minden demokratának" - áll a szövegben.
A nyilatkozat szerint "az Európai Néppárt - Európai Demokraták képviselőcsoportja ... büszkén tekint tizenkét fideszes tagjára, akik kiváló munkájukkal nagyban hozzájárulnak az Európai Parlament legnagyobb képviselőcsoportjának sikereihez. A Fidesz a maga részéről kiváltságként éli meg, hogy hozzájárulhat a néppárti képviselőcsoport szakpolitikáinak kidolgozásához és megvalósításához."
A két elnök üdvözli "a két testület közti szoros együttműködés néhány konkrét példáját: többek között Joseph Daul néppárti frakcióvezető részvételét a Fidesz 2007. májusi kongresszusán; a Fidesz-elnökség határozott támogatását Nicolas Sarkozy, az UMP francia köztársasági elnökjelöltje felé; illetve a mindkét fél által támogatott és fontosnak tartott brüsszeli, 1956-os köztéri emlékmű felállításának tervét is".
A felek a szöveg szerint "tisztában vannak azzal a hatalmas felelősséggel, amelyet a középjobb európai parlamenti és magyarországi vezetőiként azért viselnek, hogy pozitívan járuljanak hozzá az Európai Unió megerősítéséhez és további fejlődéséhez".
Az emberi jogok és a polgári szabadságjogok feltétlen tiszteletét mind az Európai Unión belül, mind azon kívül biztosítani kell - emelte ki a nyilatkozat. "Ebben a kérdésben nincs helye kompromisszumnak és kettős mércének."
A szöveg szerint az EU közös agrárpolitikája "reformra szorul annak érdekében, hogy kiszámítható és hosszú távú megoldást jelentsen ezen kulcsfontosságú szektor támogatására", de a reform "nem lehet ellentétes a parasztok és mezőgazdasági termelők érdekeivel". Az is "kiemelt fontosságú, hogy a tagországok régióiban a választott politikusok és tisztségviselők teljes mértékben és átláthatóan részesei legyenek az európai kohéziós támogatások optimális felhasználását meghatározó döntéshozási folyamatoknak".
Szijjártó Péter a sajtótájékoztatón megerősítette, hogy Daul jelen lesz a Fidesz május 19-20-i kongresszusán.
(MTI)