Orbán Magyarország "szavahihetőségéről" beszélt Brüsszelben

Újjá kívánja építeni Magyarország szavahihetőségét Brüsszelben a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség - hangoztatta Orbán Viktor elnök szerdai sajtótájékoztatóján a belga fővárosban, ahol a párt elnöksége az Európai Néppárt frakcióvezetőjének meghívására tesz látogatást.

Az ellenzéki párt teljes elnöksége látogatást tesz Brüsszelben az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti  frakcióvezetőjének meghívására. Ennek során találkoztak Jacques Barrot közlekedési biztossal, az Európai Bizottság alelnökével, valamint Wilfried Martensszal, az EPP elnökével, illetve napirenden szerepelt egy megbeszélés meghívójukkal, Joseph Daullal is.

- Magyarország európai uniós hírnevére most minden jószolgálati misszió ráfér... - jelentette ki Orbán Viktor. - Az a bravúr, hogy valaki éllovasból sereghajtóvá váljon alig több mint 1-1,5 esztendő  alatt, szinte példátlan... Magyarországnak arra van szüksége, hogy Brüsszelben szavahihető partnerként, komolyan veendő tárgyalófélként tekintsenek rá... Ezért vagyunk jó időpontban Brüsszelben, hogy megpróbáljuk a magunk eszközeivel és kapcsolatrendszerén keresztül Magyarország szavahihetőségét újjáépíteni.

- Ez nem pártkérdés - tette hozzá. - Mindenkinek, aki a magyar nemzet jövője felől felelősségteljesen gondolkodik, erőt kell kifejtenie azért, hogy ezen a helyzeten változtasson.

Mint fogalmazott, fájlalja, hogy a folyosón lassan mindenki csak "szankció Gyurcsány" néven emlegeti azt a készülő uniós szabályt, amelynek értelmében büntetni kell a hamis adatszolgáltatást vagy nemzetállami hazugságokat. Nem közvetlenül Magyarország elleni szankcióról van szó - fejtette ki -, hanem "olyan magatartást  akarnak büntetni, amelynek kirívó példáját Magyarország szolgáltatta".

Orbán Viktor hangoztatta, hogy Magyarországnak el kell  köteleznie magát a közös uniós energiapolitika mielőbbi megteremtése mellett, és a küszöbönálló schengeni csatlakozással érdeke a közös bevándorlási politika megalkotása is. Úgy vélte, az előbbi az európai nemzetek biztonságának egyik fontos kérdése is. A  bevándorlással kapcsolatban leszögezte: a határok nélküli övezethez való csatlakozás után Magyarország is szenvedni fog attól, hogy a közös politika hiányában egy-egy nemzetállam bevándorláspolitikája tömegek érkezését teszi lehetővé az unión belülre, és a schengeni területen is olyan további mozgásokat tesz lehetővé, amelyekhez a többi Schengen-tagállam nem járult hozzá.

Szájer József, a párt EP-delegációjának vezetője hozzátette: az EPP már dolgozik a bevándorlással kapcsolatos leendő uniós szabály tervezetén. A szabad mozgás iránti társadalmi támogatást áshatja alá az EU-ban, ha ez kezeletlen marad - vélte.

A francia partnerekkel folytatott találkozókon megerősítették, a két ország érdekei egybeesnek abban, hogy a mezőgazdaság rendszerének átalakítása csak úgy történhet meg, hogy az nem megy a termelők rovására. Ez korlátja és feltétele a közös agrárpolitika átalakításának - fogalmazott az egykori kormányfő.

Elmondta: Barrot biztossal abban is egyetértettek, hogy Magyarország legnagyobb lehetősége a tranzitország jellegéből adódik. Ezért az EU közlekedéspolitikájával való lehető legszorosabb együttműködés Magyarország nemzeti érdeke - állította.

Orbán Viktor különösen fontosnak mondta, hogy az a szupergyorsvonat-rendszer, amelyet jelenleg Pozsonyig szándékoznak kiterjeszteni, ne álljon meg a szlovák fővárosnál, hanem bővüljön ki egy Budapestig vezető vonallal.

Jelezte azt is: a budapesti metró kérdése nem a közlekedési hanem a regionális biztoshoz tartozik, de a Fidesz "támogat minden olyan kezdeményezést, amely a budapesti közlekedés emberibbé tételét segíti".

Egy kérdésre válaszolva Orbán Viktor úgy vélte, az EU-nak többet kell tennie annak érdekében, hogy az emberi jogokat a területén se lehessen megkérdőjelezni. Ténykérdésnek minősítette, hogy az EU nagyobb erővel ítélte el egy EU-n kívüli országban (Oroszországban) az emberi jogsértéseket, mint tette ezt Budapesttel. Ez nem helyes - tette hozzá.

Kitért Orbán Viktor a franciaországi választásokra is. Leszögezte: nem pusztán nemzeti, hanem európai léptékű döntésről van szó. - Mindenki reménykedik abban, hogy egy Nicolas Sarkozy vezette francia diplomácia képes lesz arra, hogy különösen a német-francia tengely régi jó hagyományait felelevenítve, kimozdítsa a holtpontról  az Európa-politikát, és megoldja azt a kérdést, amely az elmúlt hónapokban Brüsszelben mindenkit foglalkoztat, hogy lesz-e új alkotmánya és ha igen, milyen tartalommal az EU-nak - mondta.

(MTI)

Orbán Viktor
Orbán Viktor
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.