Wolfowitz lemond, ha a Világbanknál "tisztázzák nevét"
Wolfowitz mindeddig kitartott azon álláspontja mellett, hogy nem távozik a Világbank éléről, és a legnagyobb részvényes, az Egyesült Államok kormánya is közölte, továbbra is támogatja az elnököt. Az Európai Parlament korábban viszont úgy foglalt állást egy határozatában, hogy a Világbank elnöke lemondásával elejét vehetné annak, hogy gyengüljön az intézmény korrupcióellenes küzdelmének hitele.
A Világbank élére 2005-ben megválasztott Wolfowitz személyével kapcsolatban súlyos bírálatok fogalmazódtak meg az utóbbi hetekben azon az alapon, hogy a bank az elnök közbenjárására jelentős mértékben megnövelt fizetést juttatott egy volt női alkalmazottjának, akihez Wolfowitzot gyengéd érzelmi szálak fűzték. Paul Wolfowitz, az ügy napvilágra kerülése után nyilvánosan bocsánatot kért, a banki alkalmazottak szövetsége és több részvényes ennek ellenére távozását követelte.
A vezető amerikai gazdasági napilap, a The Wall Street Journal már korábban úgy értékelte a helyzetet, hogy a bankelnök napjai meg vannak számlálva. A bírálók szerint a korrupció letörésének szükségességét hangoztató Wolfowitz erkölcstelenül viselkedett, maga is korrupt módon irányítja a 185 tagú szervezetet.
Az igazgatótanácsban körvonalazódó kompromisszum szerint Wolfowitz azután távozna posztjáról, hogy a testület vagy annak egy vizsgálóbizottsága olyan közleményt tesz közzé, amelyben nem szerepel Wolfowitz viselkedésének elítélése.
(MTI)