Tüntetések és majális május elsején
Május elseje világszerte a munka ünnepének jegyében telik, majálisokat tartanak. Nálunk viszont konfliktusos a helyzet, a szervezett dolgozók ezúttal tüntetéseken demonstrálják elégedetlenségüket. Míg a pártok felhőtlen majálisra készülnek, a szakszervezetek azt demonstrálják holnap, hogy nem fogadják el a további megszorításokat - de ők is megosztottak.
Májusfa a Hősök terén
Elviekben ugyan abban valamennyi szövetség egyetért, hogy csak együttes fellépéssel érhetnek el eredményeket, a gyakorlatban azonban képtelenek a közös megmozdulásra. Május elsején is két helyszínen demonstrálnak a munkavállalók további terheinek növelése, a kormány megszorító intézkedései ellen. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, az MSZOSZ és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma ezúttal is a Városligetbe invitálja délelőtt 10 órától a szervezett dolgozókat és a szimpatizánsokat. "Eddig, és ne tovább!" címmel kiáltványba foglalták, mi minden ellen tiltakoznak. Ebben megfogalmazzák, hogy tisztes munkajövedelmet, biztonságos és egészséges munkakörülményeket akarnak, s azt, hogy törvényes rend legyen a munkahelyeken. Világossá teszik azt is, hogy a dolgozók nem hajlandók több terhet elviselni, elleneznek minden újabb adó- és járulékemelést, csakúgy, mint a magánbiztosítók létrehozását. Utóbbi indoka szerint a járulékokat nem a magánbiztosítók profitjának növelésére fizetik. A "négyek" nevében Borsik János, az autonómok elnöke jelezte: idén a szakszervezetek nem látogatják meg a szomszédságukban majálisozó szocialisták vezérkarát. "Nem lehet meg nem hallani azt az elégedetlenséget, amely a munkavállalók körében kialakult" - mondta az érdekvédő.
A radikálisabb fellépéseiről ismert Liga és a Munkástanácsok viszont a Képviselői Irodaház melletti Olimpiai parkban tart tiltakozó gyűlést május elsején 11 órától. Szerintük nincs okuk az ünneplésre a bérből és fizetésből élőknek, mert a munkavállalókra aránytalanul nagy terheket hárítanak a konvergenciaprogram megszorító intézkedései. Emiatt tiltakozó petíciót kívánnak átadni a kormány és az Országgyűlés képviselőinek kedden.
A szociáldemokrata hagyományokat ápoló MSZP nem hagyhatja ki május elsejét. Mint mindig, ezúttal is a Városligetben ünnepelnek, ahol a miniszterelnök (l. keretes írásunkat - a szerk.) is beszédet mond. Az SZDSZ a párt számára a Városligetnél jóval kevesebb kockázatot rejtő Hajógyári-szigeten ünnepel.
A legfőbb kérdés az talán, hogy - Orbán Viktor pártelnök új definíciója szerint - plebejus Fidesz megünnepli-e május elsejét. A válasz: nem.
- Május elseje a munkások ünnepe, ez rólunk szól. Soha se legyen pártünnep! - ezt mondta kérdésünkre Kontur Pál, a Fidesz munkástagozatának elnöke. Arról, hogy a Fidesznek nem lesz központi majálisa, sőt a párt vezérkara Brüsszelbe utazik, Konturnak az a véleménye: nem szabad, hogy a politikának köze legyen május elsejéhez. Ilyenkor a munkások elsörözgetnek, elbeszélgetnek, ez az a nap, amikor megpihennek és elmeditálgatnak a sorsukon. A Fidesz vezető politikusai azért sem vesznek részt a Városligetihez hasonló majálison, mert - Kontur Pál szerint "nagyon helyesen" - nem integráltak a párt vezető politikusai közé szakszervezeti vezetőket. "Ez a szocialistáknál óriási hiba volt, de mára kiderült róluk, igazán nem is szocialisták: nem képviselik a baloldali értékeket". "A baloldal igyekszik a saját fényesítésére használni május elsejét. Minket azonban nem lehet megvenni egy pár virslivel és egy üveg sörrel. Ez méltóságon aluli, a munkásembert meg kell fizetni" - tette hozzá.
Kontur Pál szerint az MSZP-
Az MDF-nek - legalábbis ez derül ki Boross Péter szavaiból - elvi fenntartásai vannak. Ő maga semmiképp sem sétál el május elsején a "hála istennek már nem létező" Sztálin-szobor előtt a Felvonulási téren. A demokrata fórumos volt miniszterelnöknek "semmilyen nemes gondolata" sincs arról, hogy május elseje a munka vagy a szolidaritás ünnepe lenne. Noha "ismeretében van azoknak a nemzetközi eseményeknek, amelyek május 1-jét ünneppé tették", személy szerint csak keserűséggel tud visszagondolni arra, ami május 1-jén Magyarországon évtizedeken keresztül történt a II. világháború után. Jól emlékszik arra is, hogy 1957. május elsején hogyan ünnepelték Kádár Jánost, "milyen terrorral" vezényelték ki a népet a felvonulásra. Amikor pedig a nép "a vezérek lába alatt zászlót lengetve vonult, volt abban valami végtelenül megalázó" - véli Boross, aki szerint az egyik legkellemetlenebb megaláztatás az volt, hogy a felvonulás után annak kellett örülni, hogy virslit és sört kap mindenki. - Ha nem lett volna a rendszerváltás előtti négy évtized, lehet, hogy most egészen más lenne a véleményem május elsejéről. De "túl hosszan éltem abban a korszakban, s teljesen érdektelenné váltam az ilyen tömeg-bacchanáliák iránt". Mindazonáltal a volt miniszterelnöknek "az égvilágon semmilyen kifogása sincs" a polgári majálisok vagy az ellen, hogy május 1-jén a szakszervezetek a néppel ünnepeljenek. - Tegye, akinek a vidámkodáshoz, a sörhöz-virslihez van kedve - jegyezte meg.
Az óbudai fórumosok meg is teszik, és a Hajógyári-szigeten kedden MDF-es majálist tartanak.