Erős emberek a Nyulak szigetén
- Íme, így működik ez Budapesten - összegzi sokéves tapasztalatait Keveházy Csaba akcióparancsnok, megerősítve a magyarok feljelentési aktivitását. Ám ősz vattaemberünk nevét is adja bejelentéséhez, enynyivel korrektebb az átlagnál.
Az ötvenes éveit taposó, jókötésű Keveházy irányítja a közterület-felügyelet 16 munkatársát a háromnapos Margitszigeti akcióban, ami szombat estig tartott. A kiemelt figyelem oka: a behajtási engedélyekkel való visszaélések. Erre három napig a Margit hídi lehajtónál egy állandó alaptábort rendszeresítettek, abból az irányból ugyanis még engedéllyel sem lehet behajtani, csak a BKV-nak. A járőröző felügyelők a tilosban parkolást, a kereskedők közterület-használati, működési és szemétszállítási engedélyeit is ellenőrizték, de a szemetelőkre, a csikkhajigálókra és a kutyásokra is odafigyeltek.
Az akcióparancsnok állítja, a maguk részéről jó hangulatú, kényszerintézkedés nélküli három nap van mögöttük. Nem úgy, mint máskor. Budapest neuralgikus pontjain naponta éri őket atrocitás. Kevesen tudják, de szemben a BKV-ellenőrökkel, ők nem közfeladatot ellátó, hanem hivatalos személynek minősülnek. Jogosítványaik korlátozással, de hasonlóak a rendőrökéhez. Ám kiszolgáltatottabbak, ezért régi vágyuk, hogy a paripa mellé fegyvert is kapjanak, a pénzről már nem is beszélve. A kék villogó és a sziréna is hibádzik még, pedig a bűnmegelőzésben is részt vesznek, s nemegyszer érik tetten a rossz fiúkat. Szívesen bázisát képeznék egy fővárosi önkormányzati rendőrségnek.
A szakmai merengésnek véget vet a valóság: a vattacukor-bejelentés forrónyom. Keveházy két járőrét azonnal az egykori Kaszinóhoz parancsolja, percekkel később újabb három kollégája érkezik a szolgálat fehér furgonján.A helyzet csakhamar tisztázódik: az épület lépcsője magánterület. Még figyelmeztetés sem indokolt, a megvádolt igyekszik bizonyítani jóhiszeműségét. Próbálkozhatott volna maga is fénymásolt, névkitakart területfoglalási engedéllyel, mint oly sokan. Az izgalom elomlik, vattaember a standja felé balra, felügyelők jobbra el.
A járőrök visszabandukolnak a körforgalom tövében rögtönzött főhadiszállásukhoz, a fehér, elsötétített ablakú furgon leparkol a nyilván már leellenőrzött fagylaltárus mellé. Jó szomszédok.
- Az egyenruha öltöztet - mondja az egyik közterületes. Arra utal, a legtöbb embert visszatartja, ha meglátja őket. Ezt igazolja, hogy az egyik legfontosabb akciócél, az engedély nélküli behajtás kiszűrése sikerül. Sokan egy egész egyszerű trükkel próbálkoznak: megütik a sorompóház oldalát, mire a rúd felnyílik, s szabad az út. De az sem ritka, hogy a 26-os busz mögött sunnyognak be a renitensek. Most is többen próbálkoznak, ám a szemfülesebbek még időben "észbe kapnak", s a sorompó előtt visszafordulnak a hídra.
Ám az autósoknak a sziget túlsó vége az igazi "tilosparadicsom". Kedvelt, tiltott parkolóhelyük az Árpád híd lehajtójának alja. Ők mindig és sokan vannak. Nekik a közterületesek most hoztak még egy csekket. Hétvégit. Az Árpád hídnál ugyanis a felügyelők nem csak az akció alatt, hanem folyamatosan, hétköznap akár többször is felbukkannak.
A Margit-szigeti szökőkútban is tilos fürdeni, erre csak a legmelegebb nyári napokon, külön főpolgármesteri felhatalmazás alapján van lehetőség. De az egyenruha itt is öltöztet, így a vízben hűsölni vágyóknak most valami azt súgja, ne tegyék. Az akcióparancsnok szerint sok jóhiszemű kereskedő van, ám a szabály, az szabály. Hiába van rendben a közterület-foglalási engedély, ha a stand nagyobb a megengedettnél, ha pedig a reklám-napernyőhöz nincs külön engedély, sokba kerülhet a sör- vagy a fagylaltgyártó ingyenajándéka.
A három nap számlaegyenlege: az akciósok mintegy száz esetben 600 ezer forintnyi bírságot szabtak ki. "Áldozataikkal" szemben a közterületesek szerint ez a kiruccanás a béke szigete volt. De mivel "nem a Nyulaknak" edzették lelküket és testüket, visszavágynak a pesti vagányvilágba.