Újabb terrortámadás Kerbalában

Legkevesebb 68 iraki meghalt és sokan megsebesültek, amikor Kerbalában pokolgép robbant szombaton az esti imára gyülekező síita zarándokok között. Két héttel ezelőtt ugyanitt 47 ember vesztette életét egy hasonló támadásban.

A mostani merénylet után a felháborodott tömeg kövekkel támadt az iraki rendőrökre, és megrohamozta a tartomány kormányzójának rezidenciáját, amiért nem tudta megvédeni az embereket a szunnita terroristáktól. Az AP hírügynökség tudósítása idéz egy a merényletben megsebesült férfit, aki már megbánta, hogy a választásokon azokra az "árulókra" szavazott, akik csak a hatalommal törődnek, és nem érdekli őket a lakosság biztonsága.

Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok a merényletet követően éles kirohanást intézett az Egyesült Államok ellen és George W. Bush elnököt "a legnagyobb ördögnek" nevezte, amiért nem hajlandó kivonni az amerikai csapatokat. A síiták egyre inkább úgy érzik, hogy az amerikaiak jelenléte a szunnitáknak kedvez, akik viszonylagos védettségből tudnak véres merényleteket elkövetni. A külföldi katonák távozása után a többségben lévő síiták alighanem lerohannák Bagdad szunnita negyedeit, és Szadr milíciája etnikai tisztogatást rendezne.

Bush részben erre a lehetőségre hivatkozva ellenzi a kongresszus által elfogadott, őszi "átcsoportosítást", majd jövő áprilisig csapatkivonást előirányzó háborús pótköltségvetést. A Fehér Ház arra figyelmeztet, hogy a katonák távozása után lemészárolnák az amerikaiakkal együttműködő irakiakat, ami több százezer áldozatot, és óriási menekültáradatot okozna. Az Egyesült Államok nem tervez a vietnami háború végéhez hasonló humanitárius akciót, és az iszlám terrorizmustól tartva nem kész jelentős számú iraki menekült befogadására.

Az amerikai szárazföldi hadsereg új vezérkari főnöke, George Casey tábornok meg akarja gyorsítani az aktív állomány növelésének programját. A 65 ezres bővítés 547 ezer főre emeli a hadsereg létszámát, ám Casey szerint a 2012-es határidőt két évvel előre kell hozni.

A CIA-igazgató már bánja a háborút

Nagy várakozás előzi meg George Tenet volt CIA-igazgató Amerikában ma megjelenő, A vihar közepében című könyvét. Tenet 1997 és 2004 között vezette az amerikai hírszerzést, és távozásakor George W. Bush a létező legmagasabb kitüntetésben részesítette. A volt igazgató azonban most éles támadást intéz kormányzati kollégái, főként Dick Cheney ellen. Az alelnök később megpróbált azzal előállni, mintha a tömegpusztító fegyverek kérdésében a CIA félrevezette volna a Fehér Házat. Tenet szerint Cheney nyomást gyakorolt a hírszerzésre, hogy az szállítson ürügyet a támadásra.

A hatvannyolc halottat követelõ merénylet nyomán keletkezett tüzet oltják Kerbalában
A hatvannyolc halottat követelõ merénylet nyomán keletkezett tüzet oltják Kerbalában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.