Márai és Konrád életművét méltatta a New York Times
(A lap ezen kívül még egy magyar vonatkozású cikket közölt, egész oldalon méltatta John Lukacs történésznek a hidegháborús diplomata George Kennanról írt életrajzát.)
Márai ismételt bemutatására a Zendülők című regényének amerikai kiadása ad okot. Ez már a harmadik angolul megjelenő műve, miután A gyertyák csontig égnek című regénye nagy nemzetközi sikert aratott, és három éve a Ven-dégjáték Bolzanóban is napvilágot látott Amerikában. Fischer méltatta a Budapesten született, 1948-ban emigrált és végül 1989-ben San Diegóban meghalt író gerincességét. Márai, bár megtehette volna, hogy németre vált, az önként vállalt száműzetésben is tudatosan megma-radt magyar írónak – még ha elvei melletti szilárd kitartása az emigráción belül is elszigetelődést ered-ményezett.
Konrád György esetében hasonló motívum bukkan fel: könnyen választhatta volna a nemzetközi karriert, ám ő visszatért Magyarországra.
– Úgy éreztem, ha már magyar íróként kezdtem, úgy is kéne befejeznem – idézi Riding Konrádot. – A haza az Erzsébet híd közepe, ahol utazásaimról visszatérve azt mormolom, „milyen szép!” – hangzik az író saját meghatározása.
Konrád ezúttal a Vendég a saját hazámban című önéletrajzi műve amerikai kiadása miatt került az érdeklődés középpontjába. A múlt héten az író a New York-i Magyar Kulturális Központban a Columbia Egyetem professzora Ivan Sanders vezetésével nyilvános beszélgetésen és felolvasóesten vett részt, amelyre mintegy 170 érdeklődő ment el.