Nabucco vezeték: ha lehet, és ha kell
A honvédelmi miniszter megismételte csütörtökön Washingtonban tett kijelentését, miszerint "ha lehet, és ha kell", Magyarország a Nabucco vezetéket választja. Hozzátette, hogy ennek előfeltétele a Nabucco megépülése, vagyis az, hogy legyen lehetőség a választásra.
Szekeres utalt Gyurcsány Ferenc magyar és Romano Prodi olasz kormányfő szerdai tárgyalására, amely után együtt sürgették a közös európai energiarendszer létrehozását. A miniszter azt mondta, a kormányfő felhatalmazásával tett nyilatkozatával szerette volna világossá tenni a magyar álláspontot, hogy elkerülhető legyen bármilyen félreértés. Szerinte a kormány minden lehetőséget mérlegel, ha az energiaellátás biztonságáról van szó.
A hivatalos látogatáson Lisszabonban tartózkodó Gyurcsány Ferenc lapunk tudósítójának, Muharay Katalinnak elmondta, hogy a kormány energiapolitikája, amelyet moszkvai látogatása után a parlamentben ismertetett, nem változott. Szekeres szerinte ugyanazt mondja, csak más megfogalmazásban. A miniszterelnök nem lát különbséget, legfeljebb a szóhasználatban.
Magyarországnak több gáz kell - mondta Gyurcsány -, több forrás. A kormány a diverzifikáció pártján van - tette hozzá. Különböző fejlesztésekbe kezdtünk - hangsúlyozta -, amelyek kezdeti fázisban vannak. Több vasat tartunk a tűzben. De a kormányon belül nincsenek tartalmi különbségek - jelentette ki -, nincsenek eltérő szándékok, nincs konfliktus, nincs kétfajta energiapolitika.
Szekeres nyilatkozatát megelőzően egy kormányforrás azt mondta lapunknak, hogy amikor a kormány álláspontját megfogalmazta, ilyen formában nem tért ki a konkrét gázvezetékekre. Arról szólt, hogy a kormány elkötelezett az igazi diverzifikáció mellett, amelyben fontos szerepet szán a megújuló energiaforrásoknak, ugyanakkor törekszik mind az elérési útvonalak, mind a források diverzifikációjára. Mindezt a kormányszóvivői iroda által kiadott közlemény később úgy foglalta össze, hogy "a magyar kormány álláspontja Magyarország energiabiztonságával kapcsolatban változatlan: Magyarország nem kötelezte el magát egyik gázvezeték mellett sem, mint ahogyan nem is zárta ki a részvételt egyik projektben sem". Hozzátette, hogy ezzel nem állnak ellentétben Szekeres Imre szavai sem.
A közlemény szerint a kormány azt a megoldást fogja választani, amely Magyarország számára a legelőnyösebb és a legbiztonságosabb. "A cél Magyarország és Európa legbiztonságosabb és legolcsóbb ellátási forrásának megtalálása - a magyar kormány álláspontja a projektek e korai szakaszában ebben foglalható össze. Ez az álláspont semmilyen részletében nem változott az elmúlt időszak során."
Ugyanakkor Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője azt mondta lapunknak: pártja üdvözli, hogy a kormány egyik minisztere hitet tett az egységes európai energiapolitika és a Nabucco vezeték mellett. Németh kifejezte bizakodását, hogy a kormány álláspontjában való elmozdulásról van szó. Szekeres Imre nyilatkozata és a szóvivői iroda közleménye után ismét megkérdeztük Németh Zsoltot, aki azt mondta, nem változott a véleménye. Azt szeretné, ha május 7-én a kormánypártok - megváltoztatva eddigi véleményüket - hozzájárulnának, hogy a parlament tárgysorozatba vegye a Fidesz által benyújtott országgyűlési határozati javaslatot, amely megerősíti az ország elkötelezettségét az unió közös energiapolitikája mellett.
Lapunk kérdésére Kóka János gazdasági miniszter a helyzetet úgy értékelte, hogy a mostani kormányzati megnyilatkozások pontosabbak, míg korábban félreérthetőbbek voltak. Azt nem kívánta kommentálni, hogy egyes értékelések szerint ő - akár liberális politikusként is - mindig inkább a Nabucco pártján állt. Úgy fogalmazott: örül, hogy a Nabucco ügye megy előre. Kérdésünkre, hogy ez viszont nem áll-e közel a Fidesz véleményéhez, Kóka úgy reagált, hogy a párt minden értelmes kezdeményezésére nyitott. Az ellenzék álláspontja azonban nem egyértelmű: az oroszellenes felhangokat nem támogatja, és soha nem értene egyet a Kék áramlat magyarországi megépítésének "tilalmával" sem. Ha választani kellene, hogy gázszállítás vagy gázszállítás és új források (előbbi a Kék áramlatot, utóbbi a Nabuccót jelképezné), akkor az utóbbit választaná.