Mécs: Martonyi tárja fel az igazságot!
Az Orbán-kormány egykori külügyminisztere egy tegnapi rádióinterjúban elismerte, hogy volt, amikor "összefoglalót" írt a hatalom kérésére, de "klasszikus értelemben" sosem volt beszervezett ügynök. Tudtán kívül látták el ugyanis fedőnévvel, és kapott saját dossziét.
Kenedi János történész viszont rámutatott: a Kende Péter által nyilvánosságra hozott dokumentumok eredeti formai jellemzői szerint egyenesen kizárt, hogy azok úti jelentések lennének. A "marosvásárhelyi" dossziéban lefűzött jelentések írója: hálózati személy. Persze "marosvásárhelyi" fedőnevű állambiztonsági informátor évtizedekkel később - más időszakban - írhatott úti jelentéseket is a munkahelyén, sőt lehetett célszemély is, ahogy Martonyi reflektált az első, számára kedvezőtlen hír hallatán - nyilatkozta a Hírszerzőnek Kenedi János történész, a kérdéskör specialistája.
Martonyi titkosszolgálati érintettsége először a Medgyessy Péter D-209-es ügyének kipattanása után felállt Mécs-bizottság munkája során merült fel. Mécs Imre egykori szabad demokrata politikus lapunkat emlékeztette arra, hogy annak idején a Mécs-bizottság az ellenzéki képviselők szabotázsa miatt nem tudta befejezni munkáját. Ezért a kormánypárti tagok végül úgy döntöttek, hogy az anyagokat odaadják annak a tíz érintett személynek, akiről megbízható dokumentumok álltak rendelkezésre. "Martonyi János is kapott akkor egy csomagot, előtte személyesen belátogatott a bizottsághoz, és el is beszélgettünk vele" - mondta. Mécs szerint azért nem derült ki Martonyi minisztersége idején titkosszolgálati múltja, mert az átvilágítási törvény értelmében kizárólag a belső elhárítással való egykori kapcsolatot vizsgálták, azaz a III/1-es és III/2-es vonalakat nem. Holott, hangsúlyozza Mécs, a hármas ügyosztály egésze alkotmányellenes tevékenységet végzett a Kádár-korszakban.
A volt bizottsági elnök szerint várható volt, hogy előbb-utóbb fölbukkan Martonyi neve, de továbbra sem tartja szerencsésnek, hogy a mostanihoz hasonló véletlenek során derül ki az együttműködők személye. "Tiszta jogi helyzetet kell teremteni, azaz át kell világítani a közszereplőket a teljes hármas ügyosztályra vonatkozólag, amint azt az SZDSZ már számtalanszor javasolta." A párt tegnapi közleménye is hasonló következtetésre jut.
Mécs Imre a Népszabadságon keresztül ugyanazt üzente Martonyi Jánosnak (akit egyébként kiváló ügyvédnek és valamikori külügyminiszternek tart), amit sokszor nyilatkozott a Mécs-bizottság idején is. "Ne vádlottnak érezze magát, hanem váljon tanúvá ő is. Ne beszéljen mellé, hanem tárja fel a tiszta igazságot. Mert csak ezzel segítheti elő a történelmi tisztánlátást, és így tehet a Kádár-rendszer iránti, sajnálatos módon ma is velünk élő nosztalgia ellen."