Ellobbiztuk?
A Tous les Cinémas du Monde nevű programszekciót három évvel ezelőtt hozta létre a cannes-i fesztivál, hogy lehetőséget teremtsen feljövőben lévő filmiparral rendelkező, valamint kreativitásban is jeleskedő, ám viszonylag ismeretlen országok bemutatkozására. Minden résztvevőre egy nap jut, amikor 4-5 filmet vetíthet, de szakmai fórumokat is szervezhet. Az esemény elsősorban az országimázs, illetve a konkrét művek nemzetközi forgalmazása szempontjából fontos. Információink szerint a Filmunió a meghívólevelet továbbította a minisztériumnak, mivel szűk költségvetése miatt biztosan nem tudta volna egyedül megszervezni a részvételt. A kérdés: ki bonyolította valóban az ügyletet. A minisztérium szerint a Filmunió, a Filmunió viszont hallgat - talán, mert a minisztériumtól kapja a költségvetését.
Gőzsy Kati, az Index internetes hírportál munkatársa szerint hiteles az a birtokukba jutott levelezés, amelyben személyesen Hiller István kulturális miniszter lobbizik a Tous les Cinémas du Monde igazgatójánál, Serge Sobczynskinél. Az Index cikke szerint az volt a legnagyobb baj, hogy Hiller foggal-körömmel ragaszkodott Goda Krisztina Szabadság, szerelem című filmjéhez (producer: Andy Vajna), amely nyilvánvalóan nem fért bele a programba, hiszen a konkurens Berlinale februárban már műsorára tűzte. Maga Sobczynski lapunknak azt mondta: "A levél létezik, de nem a miniszternek, hanem a Filmuniónak küldtem. Tudni kell, hogy évente 12-15 országot hívunk meg, végül 5-8 hasonló lemondást postázunk."
Sobczynski tegnap az MTI-nek elismerte, hogy a Filmunió által javasolt filmcsomagtól függetlenül, utólag a minisztérium valóban ajánlott egy filmet (információink szerint a Szabadság, szerelmet), ami nem felelt meg, és ezért mondták vissza a meghívást.
Az Index állítja: a birtokában lévő levél szerint a film bemutatása mellett Hillerék még azt is el akarták érni, hogy a szervezők hívják meg a budapesti Korda Stúdiót (amely részben Andy Vajna vállalkozása), és egy "prominens amerikai sztárt". Ezek a feltételek azonban a franciák szerint komolyan hátráltatnák az új magyar irányzatok promócióját, ami egyébként is nehéz feladat. Hiller
- Az előkészületekről a minisztérium természetesen tudott, de Hiller István miniszter soha nem írt olyan levelet vagy e-mailt, amelyben kivételes elbánást kért volna valamelyik magyar filmnek - jelentette ki lapunknak Gulyás Erika, a minisztérium sajtófőnöke arra a kérdésünkre, hogy létezik-e az ominózus Hiller-Sobczynski-levelezés. Ismeretei szerint a Magyar Filmunió és a fesztivál szervezői közötti levélváltásban valóban szerepelt az a kérés, hogy kapjon bemutatkozási lehetőséget a Szabadság, szerelem című film is, hiszen rendezője egy fiatal magyar művész.
A helyzet attól zavarba ejtő, hogy a minisztérium tegnapelőtti közleményében a Kanadában tartózkodó Hiller István az Index cikkére úgy reagált: a franciák felkérése későn érkezett meg, és ezért nem találtak olyan fiatal filmes által készített művet, amely már ne szerepelt volna nagy fesztiválon. Tegnapra kiderült: a hivatalos meghívó már tavaly megérkezett a Filmunióhoz, sőt Sobczynski az idei februári filmszemlén személyesen ismerkedett a művekkel.
Gulyás Erika tájékoztatása szerint a Filmunió által kiajánlott csomagban több olyan mű is szerepelt, amely korábban már bemutatkozott más fesztiválokon, például Berlinben. Így nyilvánvaló, hogy nemcsak a Szabadság, szerelem lógott ki a sorból: úgy tudjuk, a listán volt a Bollók Csaba rendezte Iszka utazása, melyet szintén beválogattak az idei Berlinaléra.
Sobczynski végül azt is elmondta lapunknak: azért nem hívták meg Magyarországot, mert 17 mű megtekintése után sem találtak megfelelő számú, színvonalú és a feltételeknek megfelelő alkotást, de jövőre újra tárgyalnak a Filmunióval.