Megszüntette a Gyurcsány cége elleni pert a Somogy Megyei Bíróság
Mindez azért történhetett így - mondta a szóvivő a csütörtökön hozott végzésről, mert az alperesek elfogadták a felperes, a Legfőbb Ügyészség (LÜ) kezdeményezését, és hozzájárultak a per megszüntetéséhez.
Az Altus Rt. nem kérte perköltség megítélését, a Humán Jövő 2000 Kft. viszont igen; a bíróság 600 ezer forintos perköltséget állapított meg, amelyet a Legfőbb Ügyészségnek 15 napon belül kell kifizetnie.
A Legfőbb Ügyészség április elején tudatta az Altus Rt. és a Humán-Jövő 2000. Kht. elleni polgári pert tárgyaló Somogy Megyei Bírósághoz küldött beadványában, hogy kéri a múlt év novembere óta szünetelő per folytatását, ugyanakkor jelezte, eláll a miniszterelnök cége ellen indított keresetétől.
Az LÜ beadványát április 11-én az MTI-vel ismertető bírósági szóvivő elmondta, hogy egy szünetelő tárgyalás esetén két lehetséges folytatás lehet: egyik, hogy egyik fél sem kéri a per folytatását, ekkor hat hónap után - jelen esetben május 7-én - megszűnik az eljárás, a másik, hogy az előbbi határidőn belül, bármely fél kérésére, a bíróság köteles folytatni a megkezdett pert.
A LÜ ez esetben a második megoldást választotta, ám a folytatást kérő kérelemben egyben azt is bejelentették, hogy elállnak a keresetüktől - tette hozzá Varga Rita.
Elmondta, mivel a bíróság ebben az ügyben érdemi tárgyalást folytatott - tanúkat hallgatott meg -, ezért az egyik fél kérésére nem szüntetheti meg automatikusan az eljárást, hanem kérnie kell a másik féltől egy nyilatkozatot, azaz az elsőrendű alperes Altus Rt.-t, valamint a másodrendű alperes Humán-Jövő 2000 Kht.-t képviselő ügyvédeknek nyilatkozniuk kell arról, hogy elfogadják-e az LÜ megszüntetési kérelmét, avagy kérik a bíróságtól, hogy hozzon ítéletet az ügyben.
A nyilatkozatot kérő levelet április 5-én postázta a Somogy Megyei Bíróság az alpereseknek. Varga Rita közölte azt is, hogy tárgyalásra mindenképpen sor kerül, kérdés az, hogy az alperesek megszüntetésbe történő beleegyezésével, avagy a bíróság ítéletének kimondásával.
A múlt év november 6-án Kaposváron tartott tárgyaláson - két korábbi, az ügyész kérésére elnapolt tárgyalást követően - az ügyészi indítványt elfogadó alperesek hozzájárulásával a per szüneteltetését rendelte el a bíróság. Pálvölgyi Ferenc, a felperest képviselő ügyész az eljárás szüneteltetését arra való tekintettel indítványozta, hogy "a bizonyítási eljárás eredményeként a helyzet olyan módon változott, ami újra értékelendővé teszi a perbeli pozícióinkat, javaslatainkat, indítványainkat, következtetéseinket".
A két alperes cég képviselői ezt megelőzően a tárgyaláson úgy nyilatkoztak, hogy a vállalkozásoknak nincs követelésük egymással szemben.
A felperes az általa benyújtott keresetében azt állította, hogy az elsőrendű alperes "jó erkölcsbe ütköző módon" mintegy 87 millió forinttal gazdagodott egy bérleti szerződés révén, amelyet az Altus Rt. kötött a Humán-Jövő 2000 Kht. jogelődjével, a Miniszterelnöki Hivatal egyik gazdasági társaságával, a Közlöny- és Lapkiadó Kft.-vel az országgyűlési képviselők klubjának működtetésére, ezért a két alperes közötti szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte a bíróságtól.
Az ügy azért került a Somogy Megyei Bírósághoz, mert a másodrendű alperes székhelye Balatonőszödön van, és a per az alperesek bármelyikére nézve illetékes bíróság előtt valamennyi alperes ellen megindítható.
(MTI)