Sólyom László Ottawában lezárta az 1956-os kanadai megemlékezéseket

A magyarság egységének szolgálatát nevezte elnöksége egyik célkitűzésének Sólyom László köztársasági elnök a kanadai 1956-os megemlékezések csütörtöki ottawai zárórendezvényén.

Az államfő a meghívott kanadai magyarok előtt úgy fogalmazott: én számítok önökre is, önök is számítsanak rám.

Sólyom a nap folyamán újságíróknak azt hangsúlyozta: nem szabad napirendre térni azon események felett, amelyek 56-ban történtek, de nem szabad napirendre térni afölött sem, ami fél évvel ezelőtt történt.

A kanadai magyar emigránsokról szólva elmondta: úgy látja, hogy szeretnek ugyan hazajárni, de voltaképpen Kanadában érzik jól magukat.

Mint emlékeztetett, már többször felvetette, hogy választanunk kell, kinek az örökösei vagyunk: Kádár Jánosnak vagy Nagy Imrének. Hozzátette: örül annak, hogy a miniszterelnök ezt a gondolatot később újra felvetette, ugyanakkor, mint megjegyezte, a választ a felvetésre nem látja.

A köztársasági elnök csütörtökön megkoszorúzta az '56-os menekültek emlékművét a Maple-szigeten. Az emlékmű egy közel 3 méter magas vörösgránittömb, amelynek jobb oldalára kopjafát állítottak. Az emlékművet az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából 2006. október 4-én avatták fel. Az emlékmű célja a köszönetnyilvánítás Kanadának azért, hogy a forradalom leverését követően közel 40 ezer magyar menekültet fogadott be. Az emlékmű impozáns környezetben, az ottawai városháza és a kanadai külügyminisztérium épületének közelében található. A szomszédságban van a miniszterelnöki rezidencia és a főkormányzói palota.

Délután a köztársasági elnök megtekintette a Civilizációs Múzeum kiállítását, és találkozott Beverly McLachlinnel, a kanadai Legfelsőbb Bíróság elnökével.

A delegáció tagjaként Hiller István oktatási miniszter a National Arts Centerben (Nemzeti Művészeti Központ) megnyitotta a Kodály Zoltán életéről szóló kiállítást.

A miniszter a megnyitón úgy fogalmazott, a 2007-es év jeles esztendő a magyar kultúra történetében, mivel most 125 éve született Kodály Zoltán. Kodály nem csak kitűnő zeneszerző, hanem igazi tanítómester is volt, aki módszert dolgozott ki arra, hogyan érdemes tanulni, tanítani a zenét - emelte ki.

A megnyitó után a kulturális miniszter tankönyvcsomagot nyújtott át a montreali magyar iskola vezetőjének. A szombati montreali magyar iskola non-profit szervezet, amely több mint fél évszázada központi szerepet játszik a Quebec tartományi magyar közösség életében. Az iskola célja, hogy magyar nyelvű oktatást nyújtson a második és harmadik generációs kanadai magyaroknak, valamint a magyarlakta kelet-európai országokból nemrégen Kanadába érkezetteknek.

Julia Ciamarra Rajcsányi, az iskola vezetője elmondta: a montreali iskolának jelenleg ötvenöt gyermek, valamint tizenöt felnőtt tanulója van. Az iskolának arra lenne leginkább szüksége - tette hozzá -, hogy Magyarországról jöjjön valaki, aki elmondja, milyen módszerrel kell tanítani a gyerekeket.

Csütörtökön este a köztársasági elnök Calgaryba utazott.

Sólyom László köztársasági elnöknek pénteken Calgary alpolgármestere átadja a város jelképét, a fehér kalapot, majd az államfő megkoszorúzza a Kopjafát a Prince's Island Parkban. A parkban álló kopjafát Balázs Béla tiszteletbeli főkonzul és a felesége által létrehozott alapítvány ajándékozta Calgary városnak 1995-ben, Alberta tartomány 100. éves fennállása alkalmából. A koszorúzás után az államfő a Petroleum Club üzleti egyesületben mond beszédet.

(MTI)

Sólyom László köztársasági elnök 56-osokkal beszélget a Maple-szigeten az 56-os menekültek emlékmûvénél
Sólyom László köztársasági elnök 56-osokkal beszélget a Maple-szigeten az 56-os menekültek emlékmûvénél
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.