Nem lesz külön magyar program Cannes-ban
A hírportál információi szerint a szervezők a Kulturális és Oktatási Minisztériumnak (OKM) írt levelükben azzal indokolták a döntést, hogy Magyarország kulturális minisztere hat e-mailben, és a franciaországi magyar nagykövet közreműködésével arról akarta meggyőzni őket, hogy a Szabadság, szerelem című magyar-angol koprodukciót - amit már korábban, 2006-ban bemutattak Berlinben - vegyék fel a programba. A film mellé még azt is el akarták érni - olvasható az Indexen -, hogy a szervezők hívják meg a budapesti Korda Stúdiót - ami szintén Andrew Vajna vállalkozása - és egy "prominens amerikai sztárt". Ezzel szemben a fesztivál szervezői az ország fiatal filmeseit szerették volna bemutatni.
Az Index szerint a cannes-i filmfesztivál szervezői utolsó levelükben azt írták: "annak ellenére, hogy többször is elmagyaráztuk, (...), hogy ez a film nem felel meg a kritériumainknak, az önök országának képviselői nem voltak hajlandóak elfogadni érveinket". A program összeállítói e-mailben közölték azt is: visszavonják Magyarország meghívását a Tous les Cinémas du Monde 2007 programba.
A hírportál úgy tudja, Magyarország India, Libanon, Kolumbia, Szlovénia társaságában kapott felkérést a fesztivál keretében három éve működő Tous les Cinémas du Monde programba, amely minden évben öt-hat országnak ad lehetőséget egy-egy napra filmművészetének megismertetésére.
A filmfesztivál hivatalos programjából Magyarország már hiányzik, helyette Lengyelország került a listába.
Az Index a Kanadában tartózkodó Hiller István kulturális minisztert idézve azt írta: a cannes-i szervezők felkérése későn érkezett ahhoz, hogy azt a feltételt, miszerint a bemutatásra szánt alkotás korábban ne szerepeljen más fesztiválokon, teljesíteni lehetett volna.
Az OKM az MTI-hez eljuttatott közleményében ezt megerősítve azt írta, a fiatal magyar filmesek legkiválóbb alkotásai már más rangos külföldi filmmustrán is szerepeltek a francia fesztivál előtt, a magyar szervezők ezért nem tudták teljesíteni a Cannes-i feltételt, vagyis azt, hogy a nemzetközi "fesztiválpremier" náluk legyen.
Hiller István az Index tudósítása szerint hangsúlyozta: a fiatal magyar filmesek nemzetközi megjelenését, ha kell, az OKM külön is támogatja. A cannes-i filmfesztivál esetében is támogatta volna a megjelenést annak érdekében, hogy az utóbbi évek első- és második filmes rendezőinek alkotásai közül a legjobb, több mint tucatnyi alkotás kapjon bemutatkozási lehetőséget a három éve bevezetett mellékprogramban.
(MTI)