Németországból száműzték az Adolf nevet
Hitler vezetéknévből egyébként két évvel ezelőtt még egyetlen akadt, de ma már ennek sincs nyoma: bár az osztrák–bajor név (a Hütler változata) korábban igen gyakori volt DélNémetországban, a második világháború után csaknem mindenki megszabadult tőle.
– Az Adolfokat az egykori NDK-ban egyszerűen tiltólistára tették, így még a lehetőség sem merült fel, hogy valaki így nevezze a gyerekét – mondja lapunknak Gabriele Rodriguez, a lipcsei egyetem nyelvésze és névkutatója. Az egyesítés után feloldották a tilalmat, elvégre egy ősi germán névről, az Adelwolf összevont alakjáról van szó. Története sem érdektelen.
– Ezekben a nevekben, mint a Wolframban, az Adalbertben vagy az Adelheidban a középkori germán jelképek, a sas (Adler), a holló (Rabe) és a farkas (Wolf) jelennek meg. Az Adolf az Adel/Edel és a Wolf összetételéből született, valójában nemes farkast jelent. Nem csoda, hogy a név a XIX. század végén, a német egység születésekor, illetve a XX. század elején a kedvenc keresztnevek közé tartozott.
Mint azt várni lehetett, a nácik hatalomra kerülése után valamelyest tovább nőtt a népszerűsége. – Ám Hitler maga nem támogatta, hogy gyerekeket nevezzenek el róla, pedig akadtak, akik túlbuzgóságukban még a lányukat is Hitlerikének szerették volna keresztelni. Így aztán az Adolfok sem szaporodtak el túlságosan – meséli Rodriguez névkutató, aki még pontos adatokkal is tud szolgálni: jelenleg 69715 Adolf él a 82 milliós Németországban.
A név a 97. leggyakoribb, de főként idősebbek, még a második világháború előtt születettek hordozzák.
– Tavaly egyetlen kisfiút kereszteltek Adolfnak az egész országban. Bár a család hátterét nem ismerem, némi támpontot nyújthat, hogy brandenburgiakról van szó, itt pedig az utóbbi időben a neonáci mozgalmak megerősödtek. Lipcsében is van egy ismerősöm, aki kettős keresztneve egyikeként kapta az Adolfot, de itt is erősen nemzeti érzésű családról van szó – magyarázza a kutatónő.
Más náci vezetők neve már nem számít ennyire terheltnek. Még Rodriguez asszonyt is meglepi, milyen sokan élnek a mai napig Göring és Goebbels vezetéknévvel:
– A Göring, de különösen a Göhring név még ma is gyakori, ezt szemlátomást nem azonosítják Hermann Göringgel. Goebbelsből is akad kétszáznál több, de kizárólag a Rajna vidékén, ahonnan az elnevezés eredetileg származik. Gyanítom, hogy a háború után sokan módosíthatták a vezetéknevüket, ők most Goebelsek vagy Göbbelek.
Inotai Edit
Berlin