Nyílt színi koalíciós viszály a fővárosban
Ellenzéki kivonulást, majd nyílt koalíciós konfliktust váltott ki az ülésen az észak-budai kórházak öszszevonásának ügye. A városatyák arról tárgyaltak volna, hogy júliustól egy intézménnyé vonják össze a Budai Gyermekkórházat, a Margit és a János kórházat. Előbb a téma napirendre levételét szavazta meg véletlenül a fővárosi irányító MSZP-SZDSZ-koalíció; Pokorni Zoltán (Fidesz) ugyanis előkészítetlenség miatt nem javasolta a téma tárgyalását, Lakos Imre (SZDSZ) pedig rossz gombot nyomott. Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) azután új szavaztatást kért a kialakult zűrzavar miatt, másodjára viszont már elutasították Pokorni javaslatát.
Az ellenzék ezt az eljárást a demokrácia arculcsapásának minősítette, az ügyrendi vitában azonban Demszky Gábor nem adott szót Tarlós Istvánnak, aki a főpolgármester eljárását gyalázatosnak minősítette, majd sajtótájékoztatón bejelentette: az ellenzék az ülés további részében nem vesz részt, és hazamennek.
Az MDF-fel együtt a teremben maradt koalíciós képviselők nem sokra rá szintén egymásnak estek; Szolnoki Andrea (SZDSZ) az egészségügyi bizottság elnöke ugyancsak sajtótájékoztatón ismertette, pártja javasolja a kórházösszevonás szeptemberre halasztását, hogy legyen idő hatástanulmányokat készíteni és előkészülni.
Steiner Pál, az MSZP frakcióvezetője ezután az ülésteremben felszólalva ultimátumot intézett a koalíciós partnerhez: az ülés további részében csak az általuk javasolt 15 napirendnél biztosítják a határozatképességet.
A koalíciós frakcióvezetők lapunknak nyilatkozva egyaránt hangsúlyozták: a fővárosi koalíció nincsen veszélyben. Steiner ehhez hozzátette: viszont veszélybe kerülhet, ha Demszky és az SZDSZ nem tartja magát "a jóhiszemű és tisztességes együttműködés szabályaihoz". A koalíciós együttműködésben anomáliák merültek fel, a munkamódszert és a munkastílust újra kell gondolni.
Nem lehet megcsinálni a koalíciós partnerrel, hogy egy kérdésben megállapodunk, majd az SZDSZ az ülés közben a szünetben megváltoztatja az álláspontját. Ez nem együttműködés, hanem skandalum - fogalmazott Steiner. John Emese, szabad demokrata frakcióvezető szerint csupán "pillanatnyi üzemzavar" támadt a koalíció működésében, "mindössze egyfős többségnél előfordul az ilyesmi", és nem tartotta furcsának, hogy a koalíciós felek valamiben nem értenek teljesen egyet. Így volt ez a RET-delegált ügyében is, amelyre az SZDSZ Horváth Csabát szánta volna - nyilatkozta lapunknak John. Mint mondta, a szakiskolák átalakításához hasonlóan a kórházak összevonásánál is kétlépcsős folyamatot tartottak volna jónak; a közgyűlés most az elvi döntést hozhatta volna meg, a végleges döntést pedig szeptemberben. John furcsállta az MSZP álláspontját, hiszen a szocialisták ugyanezt a kétlépcsős átalakítást támogatták a szakiskolák összevonásánál.
A koalíciós felek közötti nézeteltérés csak a Demszky Gábor főpolgármester által délben elrendelt kétórás ebédszünet elteltével enyhült, délután az MSZP által javasolt napirendekről gyors döntést hoztak a városatyák.
Horváth Csaba (MSZP) egészségügyért is felelős főpolgármester-helyettes javaslatára ötmilliárd forintra pályázik a szaktárcánál a főváros a kórházi átalakítások költségeinek fedezésére. További kétmilliárdra is pályázik a városháza az ezer embert érintő létszámleépítéssel járó költségek kifizetésére.
Döntött a közgyűlés a Közraktárak koncessziós hasznosításáról szóló pályázatról is. Ikvai-Szabó Imre városfejlesztési főpolgármester-helyettes lapunknak elmondta: 2010 augusztusára egyfajta Covent Garden épül, a milliárdos nagyságrendű költségeket a magánbefektető állja. A közgyűlés zárt ülésen arról döntött, hogy a beruházásra kiírt közbeszerzési eljárásban hamarosan eredményt hirdet. A nyertessel Ikvai reményei szerint még a nyár előtt szerződést tudnak kötni.
Határoztak a városatyák a BKV-pótdíjak emeléséről. A bliccelőkre kiszabott helyszíni bírság ezentúl a korábbi duplája, ötezer forint. Egy hónapon belül befizetve 7500, azon túl tízezer forint lesz a pótdíj. A bérlet utólagos bemutatásáért az eddigi 750 helyett 2500 forintot kell fizetni.
Demszky Gábor már nem biztos abban, hogy 2010-ben visszavonul - derült ki a főpolgármester Indexnek adott interjújában. Demszky megismételte, amit legutóbb a Népszabadságnak nyilatkozott: a 2010-es választások Budapesten dőlnek el, és abban, hogy a koalíció többségre kerüljön, neki ismét kulcsfontosságú szerepe lesz.