Back to the USSR

Vlagyimir Putyinnak sikerült zavarba hoznia a világot. "Héja-hangnemű" volt a szövetségi tanácsban elhangzott búcsúszózata - írta a mindig mérsékelten minősítő Reuters.

Korábbi müncheni megnyilvánulását is "hidegháborúsnak" értékelte sok megfigyelő, politikus. Valóban erről van szó? Vissza a SZU-ba, ahogy a Beatles-nóta szólt?

Oroszország nem akarja elfogadni az amerikai rakétavédelmi rendszer telepítését Közép-Európában. Hiába győzködi Washington, hogy tíz, Lengyelországba telepítendő ellenrakétája még csak meg sem karcolja az orosz hadászati csapásmérő erőt. Nyilvánvaló, ez nem biztonsági, hanem szimbolikus ügy. Putyin elnök ezért bejelenti, befagyasztja a tárgyalást a NATO-val a hagyományos fegyverek korlátozásáról szóló egyezményt illetően. Mi változik ettől? Érdemes belenézni az orosz elnök egész beszédébe. Nagyszabású lakásépítési, nyugdíjemelési tervekről, új atomerőművek építéséről is szólt. Magabiztos államférfi, akinek meggyőződése, hogy elegendő pénze van és lesz ahhoz, hogy kilépjen a Nyugat tanulójának szerepéből. Végül is ő Európa energiaszállítója. Nem kellenek már segélyek, tanácsok, normák. A nyugati "demokrácia ideológiája" beavatkozás a belügyekbe - mondta. Putyin nem szereti az EBESZ-t, Moszkva nem szereti, hogy az Emberi Jogok Bírósága Strasbourgban ítéletet mondhat az orosz gyakorlat felett.

A Putyin-években kiépült az új orosz uralkodó osztály. Ők a szovjet erőszakszervezetek harmadik vonalából a csúcsra kerültek, plusz a Jelcin-évek oligarcháinak kezes maradéka. Ez a réteg politikai filozófiát is rendelt magának. Oroszország tehát betartja a demokratikus formákat, de azokat nagyon hagyományos, nagyon orosz, nagyon államelvű tartalommal tölti meg.

A vitatott egyezménnyel kapcsolatos ügyek, a NATO-Oroszország együttműködés leértékelése is ide tartozik. Moszkva nem hajlandó elviselni, hogy feltételeket állítsanak neki, amikor az egykori Szovjetunió területéről van szó. Hiszen a NATO-országok a hagyományos fegyverzetekről szóló egyezmény ratifikálását ahhoz kötötték, hogy az orosz csapatok távozzanak Grúziából (Abháziából is), és Moldova Dnyesztermelléki területéről. És akadozva veszi tudomásul: az egykori Varsói Szerződés-tagok és a balti szovjetköztársaságok "tábort váltottak". A Putyin-beszéd értelme: Moszkvának joga van beleszólni abba, mi történik például a cseh és a lengyel területeken, vagy épp Észtországban.

Igazából nem a harckocsik száma körüli új vita aggodalmas - új tankok gyártásának ugyanis a jelenlegi feltételek között aligha van értelme -, hanem a demokrácia szitokszóvá nyilvánítása. A szomszédok akkor érezhetik magukat biztonságban, ha például egy atomnagyhatalom belpolitikája is áttekinthető, ha a civil szerveződés, a külföldi kapcsolat nem számít bűnnek. A kérdés tehát az most nálunk is: lehet-e egyszerre racionálisan tárgyalni biztonsági, katonai kérdésekről, energiaárakról, előnyös kereskedelemről és a demokrácia gyakorlatáról. Attól tartok, hogy csak így lehet hosszú távon jó üzletet kötni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.