Martonyi János - Fedőneve: „Marosvásárhelyi”
„Felsőbb utasításra” készített beszámolókat külföldi utazásairól a rendszerváltás előtt Martonyi János. Ezt az Orbán-kormány külügyminisztere, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesületének elnöke ismerte el, miután Kende Péter szociológus, újságíró – aki legutóbb az Orbán Viktorról szóló könyvével kavart politikai vihart – személyes találkozón szembesítette az állambiztonsági szaklevéltárban folytatott kutatásai eredményeivel. Az Élet és Irodalom ma megjelenő száma számol be minderről. Martonyi korábban a Népszabadságnak adott nyilatkozatában azt mondta, a rendszerváltás előtt nem állt kapcsolatban az állambiztonsági szolgálattal. A volt külügyminiszter múltjával e tekintetben először a Mécs Imre vezette parlamenti ügynökbizottság foglalkozott 2002-ben. Akkor Martonyi közölte: „beszervezési nyilatkozatot nem írtam alá, jelentést nem adtam, ellenszolgáltatásban nem részesültem”. A ma magjelenő cikkben elmondja, hogy rendőröknek adta át úti jelentéseit. E nélkül ugyanis nem utazhatott volna.
Kende Péter az állambiztonsági levéltárban bukkant rá a „Magasdi”, illetve „Marosvásárhelyi” fedőnevű informátorról szóló dokumentumokra, amelyeket a Csongrád megyei kémelhárítás állított ki.
A munkadosszié szerint 1964-65-ben az akkor húszéves, szegedi egyetemista „Marosvásárhelyi” részt vett Strasbourgban a Free Europe Summer Session rendezvényén, amiről így írt egyik jelentésében: a tanfolyam célja a résztvevő diákok ideológiai befolyásolása, ami elsősorban a hivatalos amerikai politikai és ideológia propagálását jelenti. Az első, 14 oldalas beszámolót az operatív tiszt értékesnek ítélte, „Marosvásárhelyit” pedig az ügynöki munkára alkalmasnak. Később az informátor több külföldi útjáról jelentett. Az állambiztonsági szerv támogatását kérte (és kapta) például ahhoz, hogy Franciaországba utazhasson ösztöndíjjal. Itt az volt a feladata, hogy elmélyítse kapcsolatát a nyugati ismerőseivel. Marosvásárhelyi a franciaországi, illetve németországi magyar emigrációról jelentett – s tartó tisztje elégedett volt munkájával.
Kende életrajzi adatokkal támasztja alá állításait:
1. „Marosvásárhelyi” szegedi egyetemista volt (Martonyi 1962-66 között járt a szegedi jogi karra),
2. Az operatív tiszt 1968-as feljegyzése szerint „Marosvásárhelyit” az ügyvédi kamara engedné el fizetés nélküli szabadságra (Martonyi ekkor Szegeden ügyvédjelöltként dolgozott),
3. A City of London College 1968-as nyári, nemzetközi kereskedelmi jogi tanfolyamáról is jelentett az informátor (Martonyi ekkor végezte el ezt a tanfolyamot),
4. 1968 őszén az operatív tiszt jelzi, hogy az informátor Budapestre költözik, „a MASPED jogi osztályán fog dolgozni (Martonyi 1968-19679 jogügyi előadó, jogtanácsos, osztályvezető jogtanácsos, a MASPED-nél.)
Az ÉS-ben szereplő állításokról mi is szerettük volna megkérdezni Martonyit – lapzártánkig azonban sikertelenül. A Magyar Rádiónak nyilatkozott a politikus és azt nyilatkozta, soha nem végzett hálózati tevékenységet, nem is vállalt ilyet. Szerinte Kende Péter azokról a beszámolókról publikált, amelyeket a hatvanas évek második felében az akkori rendelkezések alapján írt a tanulmányutjairól. Martonyi alantas politikai támadásnak nevezte Kende vádjait.