Emberkereskedők lesnek a kelet-európai munkavállalókra
A felvételek szerint gátlástalan állásközvetítők kizsákmányolják és kényszermunkára fogják az angolul nem beszélő, tapasztalatlan, jogaikat nem ismerő munkavállalókat. Ezzel a virágzó brit gazdaság közepette „új alárendelt társadalmi osztály alakul ki, amelyet becsapnak, szisztematikusan alulfizetnek, és méltatlan életvitelre kárhoztatnak”.
A BBCtörténet főhőse egy 33 éves litván újságíró volt, aki késznek mutatkozott, hogy rejtett kamerák előtt eljátssza a munkavállaló szerepét. Audrius Lelkaitis közel 130 ezer forintnak megfelelő fontot fizetett ki két különböző közvetítőnek, ám amikor a szigetországba érkezett, nem várt rá az ígért gyári munka. 120 órányi alkalmi munkáért összesen 47 font készpénzt kapott. Ötven fontot levontak azért a szobáért, amelyen tizenketted magával osztozott. A kiszolgáltatott férfi súlyos adósságba keveredett, hogy legszükségesebb létfenntartási költségeit fedezni tudja. Szerződést, amelyből kiderültek volna foglalkoztatásának feltételei, soha nem látott.
A BBC stábjának nyilatkozó Grahame Maxwell, a brit Emberkereskedelmi Központ igazgatója „egyértelmű kizsákmányolásnak, XXI. századi rabszolgaságnak” nevezte a bánásmódot. Jim Fitzpatrick munkaügyi államtitkár súlyosan elítélte a történteket, és kijelentette, hogy felelősségre vonják az „emberi méltóságot” megalázó állásközvetítőket és munkaadókat.
(Londoni tudósítónktól)