Az SZDSZ kompromisszumos vegyes biztosítási rendszert javasol

A Liberális Egészségügyi Tanács tíz pontból álló nyilatkozatot fogadott el, amely tartalmazza az SZDSZ-nek a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozó elképzeléseinek alapelveit, így azt is, hogy a biztosítottak vegyes rendszerben választhatnak az állami biztosító és a magánbiztosítók között - közölte Kóka János pártelnök  csütörtökön Budapesten.

A nemzeti kockázatközösségen és társadalmi szolidaritáson alapuló egészségügyet szeretnének, amely a szolgáltatók és a biztosítók versenyére épül, az állam pedig szabályozással és szigorú felügyelettel garantálja, hogy a biztosítók ne válogathassanak a betegek között - közölte Kóka János, aki az egészségügyi miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatót.

A nyilatkozatból idézve hangsúlyozta: nemzeti kockázatközösségen és társadalmi szolidaritáson alapuló egészségügyet szeretnének, amely a szolgáltatók és a biztosítók versenyére épül, az állam pedig  szabályozással és szigorú felügyelettel garantálja, hogy a biztosítók ne válogathassanak a betegek között.
"A liberális javaslat egy vegyes modell bevezetése, ahol az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megváltozott szerkezete mellett, és nem ahelyett, a választás biztosításával, de az átlépés szabadságának megteremtésével, annak kötelezővé nem tételével tesszük lehetővé ezt az új rendszert" - fogalmazott.

Hozzátette:  minden egyes kételkedő kérdésre világos, egyértelmű válaszokat tudnak adni, a koalíciós tárgyalóasztalhoz szakmai érvek "nehéztüzérségével" készülnek.

Kérdésre válaszolva elmondta: az SZDSZ javaslata tartalmazza mindazokat a szempontokat, amelyeket a liberálisok és szocialisták közösen figyelembe szeretnének venni, ezért abban bízik, hogy ezt a koalíció tárgyalóalapnak fogadja el.

A következő hét végén kezdik az egyeztetést, és a pártelnök abban bízik, hogy legkésőbb május végéig meg tudnak állapodni minden részletben, és szeptemberre az Országgyűlés elé kerülhet a koalíció által támogatott törvényjavaslat, 2008-tól pedig életbe léphet az új rendszer.

Horváth Ágnes ismertette a liberálisok által javasolt kompromisszumos vegyes modell elemeit; a jelenlegi  egészségbiztosítási pénztár kettéválna, egyik részéből létrejönne az állami felügyelet alá tartozó Egységes Nemzeti Kockázatközösség Alap (ENKA), amelynek feladata, hogy fejkvótarendszer szerint elossza a befizetett járulékot a biztosítók között, másik feléből egy állami egészségbiztosító jönne létre, amely egy lenne a biztosítók között.

Mint mondta, a fejkvótát a biztosítottak száma és a demográfiai mutatók alapján határoznák meg, a biztosítókhoz nem a biztosított járuléka, hanem az utánuk megállapított fejkvóta jutna el. A biztosítókat törvény kötelezné a szerződéskötésre minden jelentkezővel, akik évente dönthetnének arról is, hogy váltanak-e  biztosítót - tette hozzá.

Beszélt arról is, hogy elképzelésük szerint a biztosítók  szabadon szerződhetnének a szolgáltatókkal, és hogy biztosítottjaik elégedettek legyenek, a legjobb ellátást nyújtó intézményekkel fognak szerződni. Ez vezet az ellátási színvonal növeléséhez -  mutatott rá.

A miniszter kérdésre válaszolva hangsúlyozta: uniós tagállamként  Magyarországon csak olyan rendszer képzelhető el, ahol szabályozott,  hogy mennyi lehet a működési költség, mennyi lehet a profit, ahol  arra is kiterjed a szabályozás, hogy a piacra lépőknek be is kell fektetniük, például intézmények felújításába.
Közölte azt is, hogy az új rendszer bevezetésével nem változtatják meg a járulékszintet. A bevezetési költségeket firtató  kérdésre elmondta: költségük csupán a piacra lépő biztosítóknak lesz.

Kóka János kérdésre válaszolva elmondta: várhatóan két hét  múlva lesz koalíciós egyeztetés a miniszterelnökkel, amelynek  keretében az eddigi reformlépéseket értékelik, és szeretné ha megfogalmaznák a következő év világos, pontos, számon kérhető  menetrendjét, valamint szorgalmazni fogja, hogy a közpénzek  felhasználása és a pártfinanszírozás ügyében is állapítsanak meg menetrendet.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.