Az ellenzék hazament, a koalíciós pártok egymásnak ugrottak
Három észak-budai kórház összevonása miatt ugrott egymásnak a fővárosi koalíció és ellenzék, valamint a koalíció két pártja. A Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén azt a javaslatot tárgyalta volna, amely szerint júliustól integrálják a Budai Gyerekkórházat, Szent Margit és a Szent János Kórházat. Pokorni Zoltán (Fidesz) azonban azt javasolta, a témát előkészítetlenség miatt vegyék le a napirendről, amit a többség nagy meglepetésre el is fogadott. Véletlenül. A mindössze egyfős többséggel rendelkező koalíció ugyanis nem volt egységes, Lakos Imre (SZDSZ) véletlenül támogatta az ellenzéki javaslatot. Ezután Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) kérte, hogy ismét vegyék napirendre a javaslatot, amelyet ezután a többség már fegyelmezetten elutasított. Tarlós István ezután ügyrendben próbált szót kérni, Demszky Gábor azonban nem adta meg a lehetőséget. A Fidesz frakcióvezetője azzal vágott vissza, hogy a főpolgármester alkalmatlan a város vezetésére, és gyalázat, amit művel.
Tarlós és Bagdy Gábor (KDNP) ezután sajtótájékoztatót hívtak össze, ahol közölték, hogy a koalíciós többség eljárása a demokrácia arculcsapása, ezért a közgyűlés további munkájában nem óhajtanak részt venni, ezért kivonultak a teremből, és hazamentek. Az ellenzéki pártok közül csak az MDF maradt a teremben a koalíciós politikusokon kívül. Frakcióvezetőjük, Hock Zoltán ugyancsak bírálta a koalíciót "a demokráciában szokatlan eljárás miatt".
Ezután az egyik frakciószünetben Szolnoki Andrea (SZDSZ), az egészségügyi bizottság elnöke is rögtönzött sajtótájékoztatót tartott, ahol bejelentette, hogy a szabaddemokraták szeptemberre halasztanák a kórházösszevonásokat, hogy legyen elég idő a szükséges hatástanulmányos elkészítésére.
Miután a szünet végeztével a képviselők visszatértek az ülésterembe, újabb meglepetés következett, Steiner Pál MSZP-frakcióvezető ugyanis ultimátumot intézett az SZDSZ-hez, közölve, hogy a szocialisták csak azon napirendi pontoknál hajlandóan a teremben maradni, és így az ülés határozatképességét biztosítani, amelyek tárgyalásának elhalasztása miatt úgymond sérülnének az önkormányzat érdekei vagy elmulasztanának valamilyen határidőt. Steiner közölte azt is, hogy az SZDSZ kórházösszevonáshoz benyújtott módosító indítványának megtárgyalását nem támogatják. Demszky Gábor főpolgármester – miután név szerinti szavazással megállapították, hogy a közgyűlés határozatképes – ebédszünetet rendelt el 14 óráig, mondván, a szocialisták addig meggondolhatják magukat, mert az Etele tér környékének rendezésére kiírt ötletpályázat ügyét is meg kellene tárgyalniuk. Lakos Imre szerint ha e kérdésről nem tárgyalnak ma, az akár a 4-es metró beruházásának is jelentős késést okozhat.
Az ebédszünet elején Steiner is sajtótájékoztatót hívott össze, ahol bírálta Demszkyt és az SZDSZ-t, akiknek meg kell érteniük, hogy nem lehet koalíciós együttműködésről beszélni, ha a szabaddemokraták az utolsó pillanatban, a szocialistákkal való egyeztetés nélkül rukkolnak elő újabb javaslatokkal. Az MSZP-frakcióvezető szavai szerint bár ők továbbra is elkötelezettek a koalíció folytatása iránt, az nem járja, hogy miközben az ő szakpolitikusaik a kormány egészségügyi reformja mellett, az SZDSZ elhalasztaná a kórházösszevonást.
Ebédszünet utánra a koalíciós felek megbékültek, így folytatódhatott az MSZP által meghatározott 16 további előterjesztés megvitatása. Döntött a közgyűlés arról, hogy az egészségügyi intézmények átalakítása kapcsán felmerülő költségek fedezésére 5 milliárd forintra pályázik a hétmilliárdos országos keretből, a várható ezer fős létszámleépítéssel együtt járó végkielégítések kifizetésére pedig további kétmilliárd forintot (ez utóbbi felét kaphatja a városháza utólag az államkasszából).
Zárt ülésen döntöttek a kormánypárti városatyák a Közraktárak PPP-konstrukcióban, azaz magántőke bevonásával történő kulturális hasznosításáról (ennek további részleteiről lapunk pénteki számában olvashat). A városatyák még délelőtt megszavazták a BKV pótdíjainak emelését is. Az új szabályzás szerint helyszínen kiegyenlítve a jelenelgi duplája, 5000 forint lett a pótdíj, harminc napon belül 10 ezer forintot kell majd fizetni 7500 forint helyett. Harminc napon túli fizetéskor 20 ezer forintba kerül a pótdíj 15 ezer forint helyett. Legnagyobb az emelés mértéke az otthonfelejtett bérletek bemutatása esetén, amikor 750 forint helyett 2500 forintot kell fizetni.