Amerikai vizsgálat megvesztegetés miatt a Magyar Telekom ellen

Megvesztegetés gyanújával folyik vizsgálat a Magyar Telekom ellen az Egyesült Államokban, írta a csütörtöki Financial Times.

A londoni üzleti napilap szerint a New York-i értéktőzsdén is jegyzett magyar telefoncéget az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) vizsgálja, kiderítendő, hogy a vállalat megsértette-e a külföldiek korrupt eljárásaira vonatkozó amerikai törvényt. A jogszabály könyvelési átláthatósági előírásokat fogalmaz meg annak megakadályozására, hogy Amerikában forgalmazott vállalatok külföldön kenőpénzeket fizessenek, írja a Financial Times.

A lap szerint a magyar pénzügyi felügyelet (PSZÁF) megerősítette a SEC-vizsgálat tényét, és információval segíti az amerikai felügyeletet.

Binder István, a PSZÁF szóvivője csütörtökön nyilatkozva is megerősítette ezt. Elmondta: a magyar felügyeletet valóban megkereste a SEC, hogy a PSZÁF jutassa el az amerikai értékpapír és tőzsde felügyeletnek azokat a dokumentumokat, amelyek a birtokában voltak és összefüggésben lehetnek az amerikai felügyelet vizsgálódásával.

Arra a kérdésre, hogy pontosan milyen adatokat és tényeket kér az amerikai társszervezet, a szóvivő nem kívánt válaszolni, de emlékeztetett arra, hogy a PSZÁF két ízben is megbírságolta a Magyar Telekomot, amely a montenegrói tranzakciókkal kapcsolatos vizsgálódások miatt nem tudta határidőre elkészíteni éves, illetve  konszolidált jelentéseit. A magyar felügyelet ugyanakkor jelenleg nem folytat vizsgálatot a Magyar Telekommal szemben ezen ügy kapcsán - tette hozzá Binder István.

A Financial Times felidézi, hogy a Magyar Telekom már tavaly februárban megbízta az amerikai White & Case jogi irodát két, összesen 8 millió euró értékű tanácsadási szerződés kivizsgálásával; ezeket a távközlési cég két montenegrói érdekeltsége kötötte. Ennek előzményeként a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgálói nem írták alá a Magyar Telekom 2005-ös pénzügyi beszámolóját, "a gyanús montenegrói tranzakciók miatt". A belső vizsgálatot a cég macedóniai  érdekeltségeinek hasonló ügyleteire is kiterjesztették, áll a londoni napilapban.

A Magyar Telekom közölte: értesítette a SEC-et és az amerikai igazságügyi minisztériumot vizsgálatáról, de azt nem fedte fel, hogy ez még a SEC-vizsgálat kezdete előtt történt-e, írta a Financial Times.

Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója írásos közleményben tudatta a lappal, hogy a cég továbbra is vizsgál "bizonyos szerződéseket", kiderítendő, hogy azokat nem a vállalati előírások, vagy a vonatkozó törvények vagy szabályozók megsértésével kötötték-e. Mattheisen megfogalmazása szerint a független vizsgálók nem tudták egyértelműen megállapítani a szerződések célját, és "lehetséges, hogy e cél helytelen volt".

A Financial Times szerint nem ismert, hogy milyen szerződések születhettek a gyanított megvesztegetések révén, és ezeket kivel kötötték.

MT: erős és pontatlan felvetések

Christopher Mattheisen az MTI-nek csütörtökön a cikkről nyilatkozva kijelentette, hogy abban "nincs újdonság".
Elmondta, hogy a leányvállalatok tanácsadói szerződései kapcsán már több mint egy éve zajlik a vizsgálat, az ügyben nincsen fejlemény. Hozzátette, hogy a vizsgálat kimeneteléről nincsenek információi. Christopher Mattheisen erősnek és pontatlannak tartja a Financial Times felvetését, miszerint megvesztegetés gyanúja állna fenn. Továbbá szerinte rendkívül félrevezető már a cikk címe is, mert azt sugallja, hogy most kezdett vizsgálatba a cég.

Thilo Kusch, az MT gazdasági vezérigazgató-helyettese hozzáfűzte: a Magyar Telekom még tavaly februárban saját maga kezdeményezte az amerikai pénzügyi és felügyeletnél, hogy indítson vizsgálatot. Az elnök-vezérigazgató nem kívánta kommentálni azt az újságírói felvetést, miszerint az ügy miatt elképzelhetőnek tartja-e az MT kivezetését a new york-i tőzsdéről.  
 
Thilo Kusch közölte, hogy a belső vizsgálat tavaly a Magyar Telekomnak 4,1 milliárd forintjába került.
A vezérigazgató-helyettes szólt arról is, hogy a montenegrói és macedón leánycégekkel rendszeres kapcsolatban állnak. Együttműködnek abban, hogy a belső szabályoknak a menedzsmentek teljes körűen megfeleljenek.

Vizsgálat és "aggodalom"

Az üggyel kapcsolatban a Magyar Telekom néhány alkalmazottat felfüggesztett, akik azóta lemondtak tisztségükről. A cég emellett olyan intézkedéseket is foganatosított, amelyek Mattheisen szerint javítják a belső ellenőrzést, valamint a jogkövető és vezetési rendszert, áll a Financial Times cikkében.

A cég 2005-ös auditált pénzügyi beszámolójának "megkésett nyilvánosságra hozatalára" hivatkozva a Moody's Investors Service  tavaly augusztustól leminősítést valószínűsítő negatív felülvizsgálat alatt tartotta a Magyar Telekom közepes befektetői  "Baa1" deviza- és forintadósi osztályzatát, a vizsgálatot azonban fél év után leminősítés nélkül megszüntette.

A negatív felülvizsgálat befejezését bejelentő idén februári londoni Moody's-közlemény is felidézte: a Magyar Telekom és leányvállalatai 2005-ös pénzügyi beszámolóinak vizsgálata során a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló "aggodalmát hangoztatta" a Magyar Telekom érdekeltségeinek két szerződésével kapcsolatban,  amelyeknek egyes elemei "ellentétben állónak tűntek a cég belső ellenőrzési rendelkezéseivel, illetve a fennálló törvényekkel és szabályozásokkal". A Moody's februári értesülése szerint a cég nevében elvégzett független vizsgálat végül négy olyan szerződést talált, amelyeket a vállalat és érdekeltségei 2005-ben kötöttek, és amelyek esetében "a vizsgálatot végzők nem találtak megfelelő üzleti célra utaló bizonyítékokat". A hitelminősítő szerint a négy szerződés összértéke  mintegy 7,9 millió euró.

A negatív vizsgálat megszüntetése és a Magyar Telekom besorolásának azzal egy időben bejelentett megerősítése a februári londoni Moody's-közlemény szerint ugyanakkor tükrözte, hogy a hitelminősítő "korábbi aggályai enyhültek", és a cég elégedett az elvégzett vizsgálat előzetes megállapításaival, valamint az auditált  beszámolók véglegesítésével.

A negatív felülvizsgálat augusztusi bejelentésének indoklása szerint a Moody' s annak idején még aggályosnak tartotta, hogy nem lehetett látni, meddig terjed az ügy vizsgálata, és mik lesznek a majdani megoldás következményei. A Moody' s már akkor is megjegyezte azonban, hogy nem számít likviditási gondokra a Magyar Telekomnál, tekintve a cég erős működési szintű készpénzegyenlegét, és az anyavállalat, az "A3" besorolású Deutsche Telekom által nyújtott támogatást.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's tavaly szeptemberben az addigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a Deutsche Telekom és vele együtt a Magyar Telekom cégadósi besorolásának kilátását, de az S&P ezt akkor a német cég vártnál nagyobb amerikai mobiltelefon-piaci  beruházásaival, valamint a visszavett tavalyi és 2007-es előrejelzésekkel indokolta.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.