Amerika felszólított a kelet-európai rakétatelepítés támogatására
A NATO oslói külügyminiszteri értekezlete elé időzített, a tekintélyes német liberális napilap, a Süddeutsche Zeitung csütörtöki számában megjelent közös írásban az Egyesült Államok kormányának két vezető politikusa mindenekelőtt azt hangoztatta, hogy Washington nem akar új fegyverkezési versenyt, s a telepítés nem irányul Oroszország ellen. "Célunk az, hogy egy olyan rendszert állítsunk fel, amely nemcsak az Egyesült Államokat védi, hanem barátainkat, illetve szövetségeseinket is a transzatlanti közösségben" - fogalmazott Condoleezza Rice és Robert Gates arra hivatkozva, hogy az iráni rakétafenyegetés reális és erősödik.
A két miniszter szerint ez a fenyegetettség nemcsak az Egyesült Államokat és az európai országokat érinti, hanem Oroszországot is. Ezért van szükség az általuk "mértéktartónak" nevezett rakétaelhárító rendszer kelet-európai telepítésére. Az Egyesült Államok - mint fogalmaztak - az elmúlt időszakban megtanulta, hogy a biztonság oszthatatlan, Amerika nincs biztonságban akkor, ha szövetségeseinek biztonságát veszély fenyegeti.
Washington stratégiájának lényege Rice és Gates szerint az, hogy az Egyesült Államok felismerhessen egy készülő rakétatámadást, az ellen védelmet biztosíthasson, s elrettentéssel megakadályozhassa azt. A rakétaelhárító rendszerek a korszerű elrettentés részét jelentik, s ily módon elősegítik a stabilitást - fogalmazott a két miniszter.
Az amerikai külügy-, illetve a védelmi minisztérium vezetője nyomatékosan hangsúlyozta, hogy a rendszer nem irányul Oroszország ellen. A rendszer - mint állították - korlátozott, a rakétákat nem szerelik fel robbanófejekkel, s épp ezért teljes mértékben használhatatlan egy olyan hatalmas fegyverarzenál elleni bevetésre, amilyennel Oroszország rendelkezik. Ennek kapcsán valótlannak nevezték és elutasították azokat a vádakat, amelyek szerint a tervezett telepítés újabb fegyverkezési versenyhez vezetne.
Condoleezza Rice és Robert Gates hangoztatta azt is, hogy az Egyesült Államok ezekről a tervekről behatóan tárgyalni kíván mind a NATO-partnerekkel, mind Oroszországgal. Emlékeztettek arra, hogy a NATO az elmúlt években hatékony együttműködést alakított ki Oroszországgal, s reményüket fejezték ki, hogy ez az együttműködés erősödni fog.
Közvetlenül a NATO oslói értekezlete, valamint az amerikai külügy- és védelmi miniszter közös felhívása előtt Berlinben olyan értesülések láttak napvilágot, amelyek szerint az Egyesült Államok több európai szövetségese is ellenzi a tervezett telepítést. (MTI)