Sugárzó hulladékot kaptunk vissza Boszniából - eredete ismeretlen
Ismeretlen eredetű sugárzó fémhulladékot küldött vissza Budapestre a bosznia-hercegovinai Zenica város vasműve. A HVG információi szerint a feladó a második legnagyobb hazai fémhulladék-begyűjtő, az Ereco volt. Az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója közölte: a hulladék nem jelent egészségügyi kockázatot, és már intézkedtek a biztonságba helyezéséről.
A Magyarországról vasúton érkezett hulladékszállítmányról március végén a zenicai vasmű sugárkapui jelezték: az ötventonnányi fémhulladék közzé izotópszennyezett anyag került. A szállítmány egy hétig állt a városban, majd az eredetileg a hulladékfeldolgozással foglalkozó Ereco Zrt. által kivitt hulladékot a cég költségére visszaküldték Budapestre. Jelenleg a tisztiorvosi szolgálat Országos Sugáregészségügyi Készenléti Szolgálata vizsgálja.
A hat szennyezett vasrúd a vagonon kívülről 15, közvetlen közelről 30 mikrosievert értékben sugárzott. A normális, gyakorlatilag mindenhol előforduló háttérsugárzás 0,1 mikrosievert, ugyanakkor tíz mikrosievertet lehet mérni egy televízió képernyőjének közvetlen közelében.
Az Erecónál évente háromszázezer tonna vashulladék fordul meg, a származási helyük utólag beazonosíthatatlan. Lapunk információi szerint a nagyobb hazai fémhulladékos cégek telephelyein a szennyezett nyersanyag befogadásának megelőzésére már működnek sugárkapuk, az Ereco azonban a kivételek közé tartozik.
Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója szerint a hulladék nem jelent egészségügyi kockázatot, és már intézkedtek a biztonságba helyezéséről. A sugárzó anyagot a püspökszilágyi radioaktív hulladéktárolóban fogják elhelyezni. A költségeket ilyen esetekben általában a hulladék tulajdonosa viseli. Hasonló eset - amikor azonosítatlan, sugárszennyezett anyagot találnak - évente kétszer-háromszor fordul elő az országban.