Ellenzék és pályázat nélküli vezércsere
Botrányos körülmények között cserélte le a főváros tegnap hat fontosabb közműcég első emberét; az erről döntő két szakbizottság összevont üléséről kivonult az ellenzék, ugyanis felháborítónak tartotta, hogy az új vezérigazgatók nevét tartalmazó listát mindössze fél órával az ülés kezdete előtt, a helyszínen kapták meg, miközben Demszky Gábor főpolgármester és két helyettese már egy nappal korábban ismertette a befutók névsorát a sajtó előtt.
A gazdasági, valamint a városüzemeltetési-környezetgazdálkodási bizottság tegnap a kormánypárti tagok szavazatával Bielek Pétert nevezte ki június elsejei hatállyal a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. vezérigazgatójának. Hajdu György, a cég eddigi első embere sem marad munka nélkül, ő a cég igazgatóságának tagja lesz, akárcsak Vajda Pál, korábbi szocialista városüzemeltetési főpolgármester-helyettes. Bielek Péter korábban az Antenna Hungária egyik igazgatója, a Budapesti Értéktőzsde főosztályvezetője, majd uniós szakértő volt. Kinevezését Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes a közterület-fenntartót érintő, várható uniós fejlesztésekkel indokolta.
A 15 fürdőt és strandot működtető BGYH Zrt. élén Horváth Gábort Ferenczi Tibor, Hagyó szavaival élve "projektfinanszírozásban jártas bankár" váltja júniustól. Ferenczi cégvezetővé való kinevezése egyébként már tavaly, a hoszszúra nyúlt MSZP-SZDSZ koalíciós tárgyalások során is felmerült, igaz, az SZDSZ a szakembert akkor még az FKF Zrt. vezérigazgatójának szánta. Ferenczi egyébként eddig a BGYH igazgatósági elnöke, valamint az egyik bank vezérigazgató-helyettese volt.
A főváros ingatlankezelő cégét júniustól Gáspárdy Gergely, volt SZDSZ-es országgyűlésiképviselő-jelölt, az erzsébetvárosi önkormányzat vagyonkezelőjének vezérigazgatója irányíthatja. A Főtáv új vezérigazgatója Kovács Lajos energetikai szakmérnök lett (korábban Vajdát emlegették koalíciós körökben esélyesnek e posztra). A főváros vagyonkezelő központját a nyártól Gál Csaba, a MÁV Vagyonkezelő Zrt. vezetője, a Parking Kft.-t pedig Gyarmati Zoltán irányíthatja.
Az ellenzéki képviselők szerint méltatlan a régi és az új vezetőkre nézve a kinevezési eljárás, ezért előbb a javaslat elnapolását kérték (ezt a kormánypárti többség leszavazta), majd kivonultak a zárt ülésről. Tarlós István, a Fidesz-KDNP-frakciószövetség vezetője botrányosnak, cirkusznak minősítette a kinevezéseket, amelyben az ellenzék nem kívánt részt venni, hiszen az új vezetők többségét nem is ismerik. Tarlós nehezményezte, hogy "Demszky Gábor és csapata" önkényesen, pályáztatás nélkül dönt arról, hogy kik kapják a megbízatásokat, holott Antall Attila BKV-vezérigazgatóvá kinevezése után ígéretet tettek arra, hogy a jövőben nem mulasztják el a pályáztatást.
Somlyódy Csaba, a gazdasági bizottság szocialista elnöke a bizottsági ülés után azt mondta: a jogszabály nem írja elő kötelezően a cégvezetői posztok megpályáztatását. Az elnök az MTI-nek úgy fogalmazott: "a szemfüles sajtó kiszivárogtatása miatt" terjesztették az csak a legutolsó pillanatban a javaslatot a képviselők elé. (A tegnap kinevezett cégvezetők névsorát egyébként egy nappal a bizottság ülése előtt sajtótájékoztatón ismertette Hagyó Miklós és Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes.)
A tegnapi kinevezések az első lépést jelentették a városháza mintegy ötven közműcége, alapítványa, közhasznú társasága és intézménye igazgatótanácsának és felügyelőbizottságának május végéig lezajló cseréjében, amely mindösszesen háromszáz ember érint. Erre azért van szükség, mert több cégvezető megbízatása május végén lejár, hasonlóan a cégek igazgatósági és felügyelő-bizottsági tagjaihoz is. E tisztségek amúgy keresetkiegészítésnek sem jönnek rosszul a Fővárosi Közgyűlésbe tavaly bekerült új városatyáknak, hiszen akár 300 ezer forintot is kaphatnak az egyébként túl sok elfoglaltsággal és kötelező megjelenéssel sem járó feladatért.
Az új cégvezetők dolga lesz levezényelni az őszig tervezett átvilágításokat, amelytől a főváros vezetése a "gazdálkodási anomáliák megszüntetését", továbbá a működés költségeinek két-tíz százalékos lefaragását várja. A cégeket egyébként már januártól rövid pórázon tartja a városháza, így például azok csak előzetesen egyeztetett tendereket írhatnak ki.