Egyre több cseh ellenzi a radarbázist
Ez derül ki a legismertebb cseh közvélemény-kutató intézet, a CVVM április elejei méréséből, amelynek adatait szerdán hozták nyilvánosságra. Ezek szerint a cseh lakosság 68 százaléka (márciusban az arány 62 volt) elveti az amerikai tervet. Az előző eredményekhez képest jóval többen - immár a felnőtt lakosság 77 százaléka – követelik, hogy a radarbázisról ügydöntő népszavazást írjanak ki.
Az Egyesült Államok a Prágától mintegy ötven kilométerre levő Brdy hegységben szeretnének támaszpontot lépesíteni, amely a Lengyelországba tervezett rakétasilókkal együtt védelmi pajzsot képezne a feltételezett iráni, észak-koreai és más országokból fenyegető támadásokkal szemben. Mirek Topolánek kormánya beleegyezett a kormányközi és szakértői tárgyalásokba, amelyek május 10-én kezdődnek Prágában. Ám a prágai kabinet vezetői – elsősorban a kormánypárti zöldek (SZ) követelésére – már most bejelentették: az egyezség egyik feltétele az, hogy a rakétapajzs a NATO védelmi rendszeréhez tartozzék.
George W.Bush júniusban csehországi és lengyelországi villámlátogatásra készül az amerikai kérés nyomatékosítására. E hét elején Prágában Václav Klaus államfővel és cseh ellenzéki politikusokkal is tárgyalt Henry Obering tábornok, az Egyesült Államok Rakétavédelmi Ügynökségének igazgatója, aki részletesen ismertette az amerikai terveket. Sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy ha Csehország elutasítja az Egyesült Államok kérését, akkor a katonai támaszpont más közép-európai országban épül fel. Arra a kérdésre azonban nem volt hajlandó válaszolni, hogy szerinte melyik állam jöhet számításba.
(Pozsonyi tudósítónktól)