Tanultunk-e az őszi és a tavaszi zavargásokból?

Immáron könyv alakban is olvasható a Gönczöl-bizottság jelentése. A munkát a XXI. Század Társaság szokásos havi összejövetelén mutatták be. A kedd este tartott, A rendszerváltástól 2006. október 23-ig című rendezvényen a dokumentum szerzői beszéltek munkájukról.

Gönczöl Katalin azokra a vádakra, amelyek szerint az általa vezetett bizottság „udvari” megrendelésre dolgozott, ezt válaszolta: nincs olyan demokratikus kormány, amely ilyen horderejű események nyomán ne állítana fel hasonló testületet, amelynek azonban nem a „felelősökre való rámutatás", hanem bizonyos ajánlások megfogalmazása a feladata. A jogász szerint a történtek tanulsága az, hogy rendszerváltás nem történt meg a „fejekben”.

Ormos Mária így summázta a történészi véleményt: sem a történelem mögé, sem a történelem elől nem lehet elbújni. A huszadik század kollektív- és magánsérelmeit a rendszerváltáshoz fűzött várakozások és illúziók teljesületlensége tetézi.

Pataki Ferenc szociálpszichológus szerint a válság lényeges tényezője, hogy a rendszerváltás az „emberek háta mögött” történt, bizonyos értelmiségi csoportok alkujaként.

A Civil Jogász Bizottság szerint rendőri kínzások történtek szeptember 20-án éjjel a közszolgálati rádió udvarán. Morvai szerint több általuk meghallgatott személy egymástól függetlenül állította, hogy a szeptember 20–21-re virradó éjszaka a rendőrség önkényesen elfogta és bántalmazta, majd a Magyar Rádió épületének udvarára szállította őket, ahol válogatott kínzásokban volt részük. Testükre azonosító számokat írtak, közölve, hogy már nincs nevük, csak számuk, majd rendőrségi fogdákba, illetve büntetés-végrehajtási intézetekbe szállították őket. Szerettük volna megkérdezni a rendőrségtől, hogy most feltárt, vagy már ismert és vizsgált ügyről van-e szó, illetve egyáltalán elismernek-e valamit a Morvai Krisztina által állítottakból. Lapzártánkig nem kaptunk választ.
Kacziba Antal és Vörösmarti Mihály, a rendvédelem szakértői egyebek között azt állapították meg, hogy a rendőrséggel kapcsolatos politikai mulasztások egyidősek a rendszerváltással. Ugyanakkor hazánk ma többet költ közrendi kiadásokra, mint az EU országainak átlaga, de a kiadások nem arányosak az eredménnyel.

Kacziba kiemelte, hogy az őszi zavargások utáni – a rendőri szakszerűséget és hatékonyságot szolgáló – intézkedéseknek március 15-én már látható volt az eredményük.

Csepeli György szociálpszichológus – Gönczöl Katalinnal szemben, aki szerint a társadalom sokat tanult az utóbbi hónapok megrázkódtatásaiból – úgy látja, hogy a feszültség nem szűnt meg, további robbanások várhatók. (A részletekről lásd Csepeli György MTI-nek adott interjúját - a szerk.)

A könyv szerzőivel folytatott beszélgetésben a XXI. Század Társaság tagjai – Bitó László, Petrovics Emil és mások – jelezték, hogy a munka túlzottan „magyar szempontú”. Egyfelől nem esik benne arról szó, hogy térségünk több országában is hasonló válságjelenségek mutatkoznak. Másfelől hiányzik a rendszerkritika: a jelenlegi társadalmi-gazdasági szisztéma működése számos olyan problémával jár, amely nagy társadalmi csoportok helyzetét teszi kilátástalanná.

Gönczöl Katalin
Gönczöl Katalin
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.