Olvasói levelek

A döntés

Eldőlt! A 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság házigazdája Lengyelország és Ukrajna lesz.

Mi, magyarok és horvátok, egy picit pechesek voltunk. Talán - a történelemben először - már túlságosan is a Nyugathoz tartozunk. Igaz, hogy nekünk is ugyanúgy a nulláról kellett volna felépítenünk a stadionokat, mint a győzteseknek, de ők, nagyságrendjükből adódóan, ezt könnyebben és biztosabban tehetik. Köszönet jár a szervezőbizottságunknak! Nem rajtuk múlott! Mindent megtettek a sikerért, példát mutattak abból, hogyan kell szívvel-lélekkel, profin dolgozni.

Gratuláljunk tiszta szívvel az ukránoknak és a lengyeleknek, és persze - picit nehéz szívvel ugyan - a döntéshozóknak, bátor döntésükért. Bátrak voltak, mert ha biztosra mentek volna, akkor Olaszországnak ítélték volna ezt a nagy eseményt. De egy szervezet, így az UEFA is, akkor sikeres igazán, ha minél szélesebb körben terjeszteni tudja a saját eszméit. Ezért hódít most Kínában az olimpia nemes eszméje, ezért lesz Dél-Afrikában a következő foci-világbajnokság, és valószínűleg ezért nyertek most a mi múltunkhoz képest feltörekvőnek számító, új sportnemzetek.

Lehet azt mondani, hogy ez a döntés politikai volt? Lehet, amennyiben elősegíti a győztesek, főleg Ukrajna európai integrálódását. De az semmiképpen sem mondható, hogy napi politikai döntés volt, hiszen akkor nem a szinte polgárháborús helyzetben levő Ukrajna kapja meg a rendezés jogát. Ezért szomorú, hogy egyes rövidlátó, buta politikai erők zsigerből a napi politika szintjére próbálták terelni az eseményeket.

Sipos László
Budapest

Szelektív amnézia

A kórházak összevonása, bizonyos intézmények megszüntetése és az ágyszám-csökkentések miatt fúj riadót a Fidesz. Az ország történetében példátlan, nemzetellenes atrocitásról, genocídiumról beszél ,és telekspekulációt sejt az ügy hátterében.

Az ellenzéki vezérszónokok közül Mikola István ütötte meg a legkeményebb hangot, már-már a bibliai átok hevével ostorozva a kormánytöbbséget. Furcsa. A "példa nélkül álló" lépésekhez ugyanis éppen ő szolgáltatta a példát, amikor miniszterként megszüntette a Szobi utcai mentőkórházat, és a tevékenységek egy részét áttelepítette a Fiumei úti baleseti sebészetre, a főváros belterületén lévő értékes ingatlant pedig eladásra kínálta. Ráadásul legalább annyira átgondolatlanul, mint amilyen átgondolatlansággal most utódját vádolja: nem vette figyelembe, hogy a mentőkórházban nemcsak traumatológusok, hanem belgyógyászok is dolgoztak, hiszen a mentők által kórházba szállított sürgős esetek között jelentős számban fordultak elő például mérgezések és más, nem baleseti sebészeket igénylő esetek. Amikor ez az összevonás lezajlott, egy kedves ismerősöm combnyakcsonttöréssel éppen a Fiumei úton feküdt, és azt mondta, hogy az orvosok és ápolók ezzel és Mikolával kapcsolatos megjegyzései közül a legszelídebb sem bírta volna el a nyomdafestéket.

A Fidesz képviselői erről teljesen megfeledkeztek. Úgy tűnik, szelektív amnéziában szenvednek. Gyógykezeltetniük kellene magukat. De ha lehet - nem Mikola Istvánnal.

Sevcsik István
Budapest

Levélturmix

Sajnálatos tapasztalat, hogy a pucér négykerekűek (quadok) és a terepmotorosok egyre inkább ellepik a kirándulóhelyeket. Az még hagyján, hogy elvárják, hogy a gyalogösvényen álljunk félre, de föltúrják a turistautakat, és ahol korlátozott a légmozgás, még sokáig érezhető a bűzük. További gond, hogy az erdőkben élő állatok (szarvas, vaddisznó) elűzésére is alkalmas eszközök. A föltúrt turistaösvényeken száraz időben is alig lehet járni, esős időben, és utána sokáig, térdig sárban élvezhetjük a természetet. Nagy szükség volna arra, hogy e "sporttevékenységet" törvényileg tiltsák ki a természetből.

Lichtmann Tibor
Budapest

Az SZDSZ legutóbbi elnökválasztásának első fordulója meglepő eredménnyel zárult: a 754 érvényes szavazatból Fodor Gábor és Kóka János is azonos számú szavazatot (377-377) kapott. A küldöttek között gyorsan elterjedt, majd a média is felkapta és terjesztette azt az állítást, hogy a döntetlen valószínűsége egy a tizennégyezerhez volt. Ez a "becslés" azonban hibás. A "sokkhatás" alatti tévedés megbocsátható a küldötteknek, de nem úgy a média munkatársainak. Nekik illett volna körültekintően eljárniuk, s talán érdemes lett volna szakemberhez vagy egy emelt szintű matematikaérettségire készülő diákhoz fordulniuk. Ők ugyanis elmondták volna, hogy nemcsak a döntetlen, de bármely eredmény (pl. 378-376 vagy fordítva) valószínűsége azonos volt, s értékét az ún. ismétléses kombinációra vonatkozó képlettel kell kiszámítani. Az eredmény pedig: egy a hétszázötvenöthöz. Nyilvánvaló, hogy az egyik vagy másik elnökjelölt győzelmét jelentő eredmény kialakulásának valószínűsége (377:755) sokkal nagyobb volt, mint a döntetlené (1:755), s ez volt az általános meglepődés forrása. Az egy a hétszázötvenöthöz ugyan jóval nagyobb szám annál, mint amit a média elterjesztett, de még mindig elég kicsi ahhoz, hogy megerősítsük a gyakran emlegetett igazságot: a demokráciában minden szavazat számít.

Dr. Gáspár Vilmos
tudományos tanácsadó, Debreceni Egyetem

Feltette a koronát Szijjártó Péter pártszóvivői működésére azzal, amit a labdarúgó-Eb helyszínére vonatkozó cardiffi döntés után még aznap mondott: a kudarc oka Gyurcsány Ferenc! Ezzel a megállapítással még Orbán Viktort is überolja!

Dr. Del Medico Imre
Budapest

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.