Korlátozott tankönyvválasztás

Csak a tankönyvjegyzéken szereplő minősített kötetekből taníthatnának jövőre a pedagógusok. A tankönyves szakma szerint a törvénymódosítás korlátozza a pedagógusokat, miközben nem garantálja a minőséget.

Csak a tankönyvjegyzéken szereplő kötetekből taníthatnának a jövőben a pedagógusok - így módosítaná az oktatási tárca a tankönyvpiac rendjéről szóló törvényt. A tankönyves szakma szerint a tervezett változtatásoknak nemcsak a kiadók és a terjesztők, de az iskolák, a diákok és szüleik is a vesztesei lennének.

Jelenleg a pedagógusok rendelhetnek a tankönyvjegyzéken szereplő, de a szülők egyetértésével az ott fel nem sorolt kiadványok közül is: mindkét esetben jár az állami tankönyvtámogatás. A jegyzékre csak a tetemes összegért minősített és jóváhagyott kötetek kerülhetnek föl.

- Ha egy tankönyv nem szerepel a jegyzéken, ez nem feltétlenül jelenti, hogy gyengébb minőségű - mondja Romankovics András, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) elnöke. - Egy 240 oldalas könyv jóváhagyása 670 ezer forint, egy tucat tankönyvé tehát több millió forintba kerül. Ezt a kisebb törzstőkéjű kiadók nem mindig engedhetik meg maguknak - mondja Romankovics. A szintén kis kiadónak számító ROMI-SULI igazgatója hozzáfűzi: ez a drága jóváhagyási folyamat ráadásul eddig sem tudta garantálni, hogy valóban jó minőségű kötetek kerüljenek a jegyzékre.

A minősítési procedúra díjának megspórolásával alacsonyabban lehet tartani az árakat, így a jegyzéken nem szereplő kötetek sokszor olcsóbbak. Az alsó tagozatos munkafüzetek például 16-18 százalékkal kerülnek kevesebbe a jegyzéken szereplő társaiknál - mondja Romankovics András.

Jelenleg a pedagógusok mintegy 30 százalékban a jegyzéken nem szereplő kötetekből tanítanak. Mint Romankovics fogalmazott: ha a pedagógus írhat helyi tantervet, akkor nem lehet tőle elvenni azt a lehetőséget és felelősséget, hogy eldöntse, melyik tankönyvből tudnak tanítványai a legeredményesebben tanulni.

A TVOT azt sem támogatja, hogy használt tankönyvekkel váltsák ki az ingyenes tankönyvellátást. A testület szerint így éppen a legjobban rászoruló diákok kapnának "levetett", vitatható minőségű köteteket, holott épp nekik lenne a legnagyobb szükségük a jó minőségre, illetve arra, hogy a tulajdonukban maradhasson a szótár, a lexikon és a térkép.

- Lehet, hogy sért bizonyos kiadói érdekeket, de a törvénymódosítás célja, hogy a diákok jó minőségű tankönyvekből tanuljanak - közölte Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára. Emlékeztetett: a tankönyvek akkreditációját nemrég szigorították, hogy valóban jó minőségű kötetek kerüljenek föl a jegyzékre. - Ennek semmi értelme nem volna, ha továbbra is lehetne tanítani a jegyzéken nem szereplő, nem minősített tankönyvekből. Arató Gergely megjegyezte: ha egy kiadó vállalni tudja egy tankönyv kidolgozásának több millió forintos költségét, nem lehet számára akadály a minősítés díját kifizetni.

Az államtitkár elmondta: az ingyenes tankönyvellátást a tartós tankönyvek esetében már január óta kölcsönkötetekkel oldják meg. Most csak pontosítják a jogszabályt: felsorolják, hogy mely könyvekre - a lexikonokra, a szótárakra és atlaszokra - vonatkozik ez a szabály.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.