Amerikai vízum: most vagy soha
A hivatalos amerikai nyilatkozatok egyelőre azt ismételgetik, hogy a vízummentességet George W. Bush elnök mandátumának végéig, azaz 2009 januárjáig szeretnék kiterjeszteni, ám a téma szakértői szerint az igazi lehetőség most van. Ha az amerikai törvényhozás úgy megy nyári szünetre, hogy nem fogadja el a vonatkozó törvényt, az elnökválasztási kampány miatt később már sokkal kisebb lesz az esély a sikerre.
Jelenleg két javaslat van az asztalon. A szenátusi a feltételek között a jelenlegi 3-ról 10 százalékra emelné a vízumkérelmek elutasításának küszöbét, ám Magyarországnak ez több más pályázóval együtt nem jó, mert bár közelítünk a határhoz, még nem értük azt el. A 10 százalékos kitételt nem tartalmazó képviselőházi verzió már megfelelne, ezért az érintettek mindent megtesznek, hogy a törvényhozás két háza közötti egyeztetésben az utóbbit fogadják el. Ezt támogatja a Fehér Ház is, ám az elnök tekintélye és befolyása csökkenőben van.
Magyar szempontból nem hátrány, hogy a képviselőház külügyi bizottságát Tom Lantos vezeti, akinek komoly befolyása van a Demokrata Párt vezetésére. Az Európai Unió és washingtoni nagykövete, John Bruton volt ír miniszterelnök aktívan támogatja az új tagállamok kérését. Simonyi András magyar nagykövet szerint perdöntő, hogy Bush elnök szeretné még saját mandátuma alatt kiterjeszteni a vízummentességet, sőt mint hozzátette, ő annak örülne legjobban, ha ez még ezen a nyáron megtörténne. Óvott azonban a túl korai eufóriától, amelynek csalódás lehet a vége.
A négy visegrádi és a három balti ország az utolsó pillanatban megtalálta a közös hangot, és együtt lép fel. Közülük hatan közösen kértek fel egy ismert lobbicéget, a republikánus és demokrata körökben is köztiszteletnek örvendő Dutko Worldwide-ot, hogy segítsen meggyőzni a kérdést eldöntő honatyákat. A kelet-európai emigránsok szervezetei is segítenek, a Magyar Amerikai Koalíció például levélmintát küldött tagjainak, hogy azok saját lakhelyükön kérjék képviselőjüket a vízummentesség támogatására.
A helyzet azonban nem egyszerű, mert a javaslat egy átfogó biztonsági csomag része. A bonyodalmakat jelzi, hogy Bush elnök vétót helyezett kilátásba, ha a szövegben benne marad a szövetségi közlekedési tárca alkalmazottainak szakszervezet-alapítási joga - és ez csak egy a rengeteg "akna" közül.