Agyelszívás - alappal

Ilyen az, amikor a rádió előtti felfortyanás szüli az elemzést. Saphier Regina (Pihent agyak, április 10.) meglehetősen rosszhiszemű módon interpretálja az MDF Agyelszívó Alap elnevezésű kezdeményezését. Alighanem csak a figyelemfelkeltés miatt indít a szerző egy Dávid Ibolya elleni heves támadással, hiszen állításai egyáltalán nem cáfolják az MDF törekvéseit. Sőt...

Saphier Regina számos példával illusztrálva sérelmezi azt, hogy Magyarország képtelen hazacsábítani külföldön tudományos kutatóként, üzletemberként vagy értelmiségiként munkát vállaló, képzett honfitársainkat. A diagnózissal alapvetően egyetértünk, de értetlenül állunk az Agyelszívó Alapra zúduló szitkok előtt: a magyar munkaerő külföldre áramlásának problémáját az MDF ezen kezdeményezése ugyanis nem érinti. Ha a szerző vetett volna egy pillantást a Teret a tehetségnek nevet viselő intézkedéstervezetünkre, azonnal feltűnhetett volna neki, hogy ma Magyarországon pont az MDF az egyetlen párt, mely szakmailag megalapozott megoldást kínál a hazai intelligencia elszivárgásának megállítására.

Demagóg és hamis állítás, hogy "megvásárolhatatlanul drága" külföldi "megélhetési szakértőket" akarunk a kormányzatra sózni. Egyszerűen csak ki akarjuk menekíteni a reformfolyamatot a pártpolitika karmai közül, azt akarjuk, hogy a szakmai kérdéseket kizárólag szakmai szempontok által vezérelve, valódi szakemberek döntsék el. Emlékezhetünk, hogy az MDF-fel folytatott megbeszélésen maga Gyurcsány Ferenc ismerte el, hogy előzetes modellek, hatástanulmányok nélkül vágtak bele a változtatásokba. Tragikus, hogy a kormánynak nincs koherens víziója és átgondolt végrehajtási terve, hacsak a koalíciós huzavonákat és az érdekcsoportok közti háttéralkukat nem tekintjük annak. Ezért tartjuk jó megoldásnak, ha a nemzetközi vállalati átalakítások évtizedes tapasztalatai alapján független szakértőket kérünk fel a válság kezelésére. Az erre fordítandó huszonötmilliárdos összeg aprópénznek számít, ha a nemzetközi szaktekintélyek által levezényelt, a pártpolitika roncsoló pergőtüzétől védett, mintaértékű reformokból származó előnyökkel hasonlítjuk össze. A valódi szolgáltató állam, a valódi gyógyító egészségügy, a valódi tudást biztosító oktatás mindannyiunk elemi érdeke. A világ legjobb szakértőinek megnyerése ezen túl növeli a magyar gazdaság iránti bizalmat is, s a nemzetközi szaktekintélyekkel hitelesített reformelkötelezettség jelentősen javíthat az ország imázsán. A megszorítások közepette az alapra szánt összeg luxuskiadásnak tűnhet, de a kormány jelenleg is milliárdokat költ saját intézkedéseinek kozmetikázására, nem is beszélve arról a százmilliárdos nagyságrendű összegről, mely Gyurcsány Ferenc és Kóka János szavai szerint korrupciós csatornákon folyik el. Az MDF szerint a ciklus nyílt vagy bújtatott kormányzati reklámköltségeinek és a korrupciónak a csökkentésével minden további nélkül fel lehetne tölteni az Agyelszívó Alapot.

Az alappal kapcsolatos félreértések és téveszmék eloszlatása után azonban nem mehetünk el szó nélkül a cikk fő állítása mellett sem. Hazánk számára valóban komoly problémát jelent a közkeletűen agyelszívásnak nevezett jelenség, és a kormányzat mindmáig adós maradt a megoldással. A kutatás-fejlesztésre a központi intézkedéseknek köszönhetően alig több mint egy százalékot költünk a GDP-ből, miközben a skandináv országok és Írország lassan már négy százaléknál is többet.

Az MDF már letett az asztalra egy átfogó szakpolitikai intézkedéstervezetet a kutatás-fejlesztés problémáinak orvoslására. Ráadásul a Teret a tehetségnek programot - pont a kérdés súlya miatt - nem hagytuk a fiókban porosodni, hanem beemeltük a Középosztály 13 pontja tervezetei közé, és kezdeményezni fogjuk, hogy a kormány az azonnali lépések megtétele érdekében mihamarabb üljön le tárgyalni az MDF szakpolitikusaival. Kilenc lépésből álló intézkedéstervezetünk megvalósításával megoldódna számos olyan probléma is, melyet a cikk szerzője - teljes joggal - a politikai elit fejére olvas. Jelenleg az egyik fő probléma a tőkehiány. A Teret a tehetségnek program a magántőke bevonásában látja a hosszú távú megoldást: az államnak kedvező adókulcsokkal, adókedvezményekkel, az uniós források nagyobb felhasználhatóságával és akár nagyobb állami szerepvállalással, illetve a kutatás-fejlesztési alapok tőzsdei bevezetésével érdekeltté kell tenni a cégeket a szektorba való befektetésben. Ennek eredményeképpen minden fiatal kutató vagy szakember képes lesz itthon megtalálni a számításait.

A finanszírozási kérdések mellett a Teret a tehetségnek programmal a hazai K+F-szektor fejlődésének szakmai feltételrendszerét is meg lehetne teremteni. A szabadalmi jogszabályok módosításával biztosítani akarjuk, hogy az éveken át folyó kutatómunka eredménye a feltaláló és a szakmai műhely érdekeltségében maradhasson. Ezenfelül annak érdekében, hogy az innovációból Magyarországon tisztes haszonra lehessen szert tenni, államilag támogatott "szabadalmimenedzser"-képzés beindítására van szükség. Ezek a szabadalmi menedzserek gondoskodnának a magyar szellemi termékek professzionális nemzetközi "forgalmazásáról". A Teret a tehetségnek program a magyar kutatók érvényesülését végül egy olyan széles körű központi adatbázis létrehozásával segítené elő, mely tartalmazná minden magyar szabadalomról a megvalósítására vonatkozó adatokat.

A szerző jobban tette volna, ha muníciójával a többi pártot célozza meg. Az MDF ugyanis a mindenütt tapasztalható reformkapkodás láttán teljes joggal állítja, hogy jelenleg a pártharcoktól megosztott elit nem alkalmas a sürgető reformok lebonyolítására, ezért rövid távon szükségünk van az "agyelszívásra", a legnagyobb reformtekintélyek objektivitására és felkészültségére. Ezenkívül a hazánkat sújtó agyelszívás tekintetében is pont az MDF az, mely a magyar szakembergárdában rejlő értékek itthon tartásához szükséges feltételek biztosításán dolgozik.

A szerző országgyűlési képviselő, az MDF alelnöke

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.