A fontos ember árnyékaként
Mit csinál egy csúcsmenedzser? Kívülről nézve leginkább telefonál, e-maileket fogad és válaszol rájuk, tárgyal, továbbá az asszisztensével beszél különböző ügyekről. Ezt láthatja, aki néhány órán át árnyékként követi. Ez nem mindenkinek adatik meg. Egyrészt nem mindegyik menedzser szereti, ha - akár csak felületesen is - belelátnak az életébe. Továbbá nincs mindegyiküknek türelme válaszolni, ha az őt követő árnyék megszólal, és kérdéseket tesz fel. Ugyanakkor még a legelfoglaltabb és legfontosabb ember is szeret egy kicsit imponálni hamvas fiataloknak.
Ez a helyzet működteti a Junior Achievement Magyarország Alapítvány Árnyékprogramját. Az ötlet roppant egyszerű: pályaválasztás előtt álló fiatalokat segít hozzá ahhoz, hogy közelebbről megismerjék azt a tevékenységet, amelyet életpályájuknak szeretnének választani. A szegedi székhelyű Junior Achievement Magyarország előtt a legtöbb ajtó megnyílik. A program koordinátora, Farkas László Róbert azt mondja: ők a pályaválasztók kívánságai alapján döntik el, hová viszik az érdeklődőket. A fiatalok ma fontos munkát akarnak végezni jó fizetésért: ezért autókereskedőt, vezérigazgatót, bankvezetőt, gyógyszerkutatót, marketingest, vagy fejvadászt szeretnének látni "működés" közben.
A Junior Achievement segítségével rövid ideig követtem Dévics Emesét, a kiskunhalasi II. Rákóczi Ferenc Gimnázium tanulóját, aki éppen árnyékként követte ifj. Duda Ernőt, a szegedi széhelyű Solvo Biotechnológiai Zrt. elnökét. A hightech iparág topmenedzsere elmondta Emesének, hogy ideje egyharmadát Budapesten, egyharmadát külföldön tölti. Nem korán kelő, ellenben későn fekvő alkat. Nap közben folyamatosan cseng a telefonja. Sőt, még éjszaka is szokták keresni, az amerikaiak az időeltolódás miatt akkor a legaktívabbak, amikor Magyarországon a többség már álomra hajtja a fejét. Délelőtt átnézi a bejövő e-maileket, de csak a fontosabbakat van ideje megválaszolni. Este 6-7 óra körül hazamegy, ám tíz körül visszajön az irodájába, mert akkor lehet igazán elmélyedni a fontos ügyekben.
Farkas László Róbert szerint az árnyékprogram nagy haszna az is, hogy ha valaki látja, mivel jár az általa kiszemelt foglalkozás, ráébred: nem, ez mégsem neki való. Emesét cseppen sem riasztotta az, amit látott. Különösen az tetszett neki, hogy Duda Ernő mennyi fontos dolgot tud egyszerre a fejében tartani; egyikről vált a másikra, szélvész gyorsan jár az agya. Az is imponált neki, milyen határozottan rangsorol a cégvezető: ez lényeges, az várhat. Miközben a fontos ügyekben más fontos emberekkel tárgyalt, rendkívül barátságos tudott maradni a beosztottaival. Igaz, hogy inkább pénzügyi területen, de Emese is ilyen vezető szeretne majd lenni. Tudatosan készül a jövőjére, ezért jelentkezett az Árnyékprogramrai is.
Gergely Orsolya, a Junior Achievement Magyarország Alapítvány megbízott ügyvezető igazgatója szerint a jövőben egyre többen vehetnek részt az Árnyékprogramban. Már az idén 2000 diákot akarnak kiközvetíteni, és reális esély van arra, hogy öt év alatt 30 ezer diákot juttassanak a személyes jelenlét tapasztalatához.