Báli belépő után laborautó

A folyamatosan bővülő hazai járműipar szakemberhiányát csökkentheti a multinacionális cégek és az oktatási intézmények egyre szélesebb együttműködése.

A legnagyobb európai autóbeszállító cég, a német Bosch az utóbbi három évben több mint 300 millió eurót fektetett be Magyarországon: Hatvanban, Miskolcon, Egerben és Budapesten már hétezer embert foglalkoztat, folyamatos bővüléséhez újabbakat keres. A Bosch 2000 óta működtet gépjármű-technikai fejlesztési központot Budapesten, és mérnökeinek számát a jelenlegi kétszázötvenről évente százzal akarja növelni. A képzett munkaerő iránt más vállatoknál is megnőtt az igény, amit csak az oktatási intézmények nagyobb támogatásával lehet kielégíteni.

A Miskolci Műszaki Egyetem után a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mérnökképzésébe is beszállt a német vállalat. A minap felavatott gépjármű-elektronikai laboratóriumot a Méréstechnikai és Informatikai Tanszék üzemelteti. Az egyetem nyolc karán jelenleg 24 ezren tanulnak. Henk Becker, a Budapesti Fejlesztési Központ igazgatója elmondta, hogy az eddig 32 ezer euróval támogatott gépészmérnöki és informatikai fakultások laborhelyein a hallgatók ugyanolyan berendezéseket használhatnak, mint a cég fejlesztői. A tanszék laborautójával vizsgálni lehet a gépjárművek hálózatait, a többi között azt, hogyan kommunikálnak egymással a motorvezérlések, az automata sebességváltók, az ablakemelők, a napfénytető-mozgatók és a többi komponensek elektronikái.

A Bosch ebben az évben húszmillió forinttal támogatja a gépészmérnöki és informatikai fakultásokat, és további 45 millió forintot folyósít kutatási és fejlesztési megbízásokba, ezenkívül húsz hallgatónak kínál szakmai gyakorlatot a Bosch magyarországi vállalatainál és a Karlsruhe-i Egyetemen. A Robert Bosch Mechatronikai Tanszék az első iparvállalat által alapított egyetemi tanszék 1945 óta, a magyarországi céget ezért a kezdeményezéséért a Kármán Tódor-díjjal tüntették ki.

Thomas E. Beyer, a cég képviselője elmondta, hogy a Bosch 206 ezer munkatársa tavaly háromezernél több találmányt szabadalmaztatott, ezt a tempót csak felkészült gárdával lehet növelni, ezért is szükség van új szakemberekre. A német import fele a régióból származik, és Magyarország a harmadik legnagyobb kereskedelmi partner, ezért is szánnak fontos szerepet az itteni képzésnek, hiszen termékeik fő célpiacára dolgoznak.

Molnár Károly rektor elmondta, a támogatásról szóló ötlet a mérnökbálon felajánlott jelképes csekkel kezdődött, de ma már nagyobb terveken gondolkodnak. - Az ötleteket, a kutatást nyereségessé kell tenni, és ezen a területen még nem profi a BMGE, ebben is segítséget remélünk partnerünktől - tette hozzá. A rektor felvetette, hogy hozzanak létre közös kutatással és fejlesztéssel foglalkozó céget, amely mindkét félnek előnyös lenne.

A tanszék új laborját teszteli Tóth Csaba egyetemi adjunktus és két hallgató
A tanszék új laborját teszteli Tóth Csaba egyetemi adjunktus és két hallgató
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.