Csehország helyett egy környező országba tehetik az amerikai radart
"Tartalékként más országokkal is számolunk. Az Egyesült Államok más országokat is kiszemelt arra az esetre, ha a Cseh Köztársaság úgy döntene, hogy nem engedélyezi területén megépíteni a radarállomást" - jelentette ki újságírók előtt a tábornok azt követően, hogy a nap folyamán a cseh vezetőkkel tárgyalt az amerikai rakétavédelmi rendszer közép-európai telepítéséről. Kérdésre válaszolva sem volt azonban hajlandó pontosítani, hogy mely közép-európai államot szemelte még ki ebben a kérdésben Washington.
Obering tábornok szerint prágai látogatásának legfőbb célja az volt, hogy Václav Klaus államfőt, Mirek Topolánek kormányfőt, az ellenzéket és a parlamentet is részletesen tájékoztassa a Csehországba tervezett amerikai radarállomás műszaki paramétereiről. A tábornok úgy vélte: az ügyben hosszú tárgyalásokra kell számítani, de a Washington azt szeretné, ha a vitát még az idei év végén lezárhatnák.
"Sok még a meg nem értés azzal kapcsolatban, hogyan működik ez a radarrendszer. Ez nem olyan radar, amely állandóan működésben volna. Ez csak akkor lépne működésbe, ha jelzést kapnánk, hogy az ellenség részéről rakétaindítás történt" - fejtette ki Obering.
Az amerikai rakétavédelmi ügynökség igazgatója megismételte: Washington leginkább az esetleges iráni és észak-koreai rakéták elleni védelem kapcsán tarja szükségesnek egy rakétavédelmi bázis és az ehhez kapcsolódó radarállomás kiépítését Közép-Európában. A rakétavédelmi támaszpontot Lengyelországban, míg a radarállomást Csehországban szeretnék felépíteni az amerikaiak.
"Nem arról van szó, hogy mivel rendelkeznek az irániak ma, hanem arról, hogy mi lesz a kezükben például negyven év múlva" - figyelmeztetett a tábornok, aki a cseh nemzetbiztonsági tanács ülésén is részt vett.
A cseh kormány március végén tájékoztatta az amerikaiakat, hogy hajlandó tárgyalásokat kezdeni a radarállomás csehországi telepítéséről. Az elképzelések szerint az amerikai létesítmény a Prágától mintegy 60 kilométerre délnyugatra fekvő Brdy katonai kiképző körzetben épülne fel. A hivatalos cseh-amerikai tárgyalások május 10-én kezdődnek ez ügyben. Június elején Prágába látogat George Bush amerikai államfő, tárgyalásainak középpontjában az amerikai radarállomás ügye lesz.
Felmérések szerint a cseh lakosság mintegy 70 százaléka ellenzi az amerikai radarállomás csehországi telepítését. Az ellenzék azt követeli, hogy a kérdésről népszavazás döntsön.
Lengyelországban hasonló a helyzet. A lengyelek 57 százaléka ellenzi, és 25 százaléka támogatja azt, hogy az ország területére telepítsék az amerikai rakétavédelmi rendszer egyes elemeit - mutatják egy közvélemény-kutatás hétfőn ismertetett eredményei.
(MTI)