Fidesz: négy pont a magyar sportért
Bánki Erik, a parlament sport- és turisztikai bizottságának fideszes elnöke budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a Fidesz Sport 2007 programja arra tesz javaslatot, hogy 2008 szeptemberétől legyen kötelező a közoktatásban a mindennapos testnevelésóra, emellett még idén ősszel fogadjon el törvényt a parlament a Puskás Ferenc stadiont újjáépítéséről, és erről legyen ötpárti egyeztetés is. Azt javasolják továbbá, hogy 2008. január 1-től a sportberuházások és a sportesemények támogatása élvezzen adókedvezményt, 2008-tól pedig három éven keresztül fokozatosan a GDP 1 százalékára emelje az állam a sport költségvetési támogatását.
Bánki Erik szerint az elbukott futball Eb-pályázat miatt kialakult helyzetben egy ilyen világos, egyszerű, a magyar sport megújítását célzó programra van szükség. Arról is beszélt, hogy az elbukott pályázat nem csak a magyar labdarúgásról szól, hanem hűen tükrözi Magyarország jelenlegi állapotát és nemzetközi megítélését, valamint előrevetíti a jövőbeli esélyeket.
A sikertelen pályázat előzményei között Bánki Erik a "legsúlyosabb tényként" nevezte meg, hogy Gyurcsány Ferenc az őszödi beszéddel hiteltelenné tette a magyar bel- és külpolitikát.
Ezek után várhatott-e más döntést Magyarország, amelynek miniszterelnöke szerint jó poén, hogy a szaúdi válogatottban terroristák játszanak, és aki azt állítja magáról, hogy nem ért a sportdiplomáciához, holott korábban sportminiszter volt? - tette fel a kérdést a fideszes politikus.
Szerinte a sikertelenséghez hozzájárult, hogy "politikai nyomásra" először leváltották a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnökét, majd a pályázati bizottság élére az úszószövetség elnökét választották meg, végül az MLSZ leváltotta a széles körű nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező szövetségi kapitányt, Lothar Matthaust.
Bánki Erik szerint be kellett volna tartani a 2008-as Eb-re szóló magyar pályázatban vállalt ígéreteket, azonban ez nem történt meg, még a Puskás Ferenc stadiont sem újították fel. Utalt arra, hogy négy évvel ezelőtt a magyar pályázatra még hatan szavaztak, most azonban egy szavazatot sem kaptunk, holott az UEFA végreható bizottságát 80 százalékban ugyanazok alkotják. "Minden idők legnagyobb pályázati költségvetéséből minden idők legnagyobb kudarcát értük el" - tette hozzá a parlamenti szakbizottság elnöke, aki szerint fontos tisztázni, hogy az egymilliárd forintos pályázati költségvetésből mennyi volt a közpénz, és azt miként használták fel.
(MTI)