Magyarországon érdemes most a gázt eladni
- Az E.ON hazai gázkereskedő cégei miért nem vetik latba nemzetközi súlyukat az Oroszországból származó gáz importárának csökkentése érdekében?
- Természetesen igyekszünk érvényesíteni a befolyásunkat, de addig nem beszélünk róla, amíg ezek csak spekulációk, és nincsenek eredmények. Egy ilyen lépés ártana a tárgyalási stratégiánknak is. Arra a panaszra, hogy a környező országokhoz képest mi drágán kapnánk a gázt, az oroszok viccesen azt szokták mondani: ezt feltétlenül orvosolják, mégpedig úgy, hogy ott is megemelik az árakat.
- Tényleg: igaz, hogy nálunk a legmagasabb az importár?
- Van magasabb és alacsonyabb is.
- Akkor átlagosak vagyunk?
- Ezen már nincs értelme vitatkozni. 1996-ban a Mol tárgyalta le a formulát, és azt az energiahivatal engedélyezte.
- Lát-e esélyt arra, hogy a szerződés 2015-ös lejárta előtt az ebben lévő árformula számunkra kedvező módon változzon?
- Nem akarok senkiben hamis reményeket táplálni: a jövőben a gázszükséglet nőni fog, ami nem árcsökkenést vetít előre. De ismétlem: zajlanak a tárgyalások.
- Hol tartanak az egyeztetések a Gazprommal a magyarországi E.ON-cégek kisebbségi csomagjának átadásáról? Az ügylet zárását eredetileg tavaly év végére ígérték.
- A késedelem oka alighanem az, hogy az orosz partner energiáit elvonták a Szahalin-szigeti gázmező kapcsán a Shellel folytatott tárgyalások. A magunk részéről minden tekintetben készen állunk a Gazprom kérdéseinek megválaszolására. Úgy vélem, néhány hónap, és befejezhetjük a tárgyalásokat. Mindkét félnek ez a szándéka. Bízunk abban, hogy ezután az unió versenyhatósága is engedélyezi az ügyletet.
- Milyen mértékben engednek majd beleszólást a Gazpromnak a stratégiai kérdésekbe? Önök például részt vennének a Krk-szigeti gázlefejtőben, ami zavarhatja a Gazprom érdekszféráját.
- Az irányítási jogokat az E.ON minden társaságban megőrzi. A Krk témája itt nem merül fel, ugyanis abban nem a magyar E.ON Földgáz, hanem anyavállalatunk, az E.ON Ruhrgas érdekelt.
- Mi a véleménye a mostani gázvezetékvitáról: Nabucco, Kék áramlat vagy - amiben igazán érdekeltek - Krk-terminál?
- Magyarország mint szállító hasznot húzhat mindkét keleti vezetékből. Ez javíthatja az ellátásbiztonságot is. Igazán más forrásból azonban a Krk-szigetre tervezett folyékonygáz-lefejtőn keresztül tudnánk gázt beszerezni. Hangsúlyoznám, hogy a források és a vezetékek bővítése pénzbe kerül, amit a fogyasztóknak kell majd állniuk. Ezért nem szabad túlbiztosítani sem magunkat. Mint az ellátás biztonságáért felelős nagykereskedő képviselője úgy vélem, az ország gázellátása rövid és középtávon biztosított. A helyzetet tovább javítja a magyar tárolókapacitás tervezett stratégiai és kereskedelmi célú bővítése: ez úgy növeli az ellátás biztonságát, hogy a fogyasztóknak elviselhető többletterheket okoz.
- Igaz-e, hogy áprilisban azért nem csökkent a hazai gázár, mert a tavalyi árak nem fedezték az E.ON költségeit, és ezt a hiányt idén kell pótolni? Ha igen, júliusra is marad még tartozás?
- Ez nem az E.ON, hanem az árszabályozás kérdése. Az energiahivatal kiszámolta, hogy mely cégeknek milyen jogos kompenzációs igényük van, és ezt részben beépítette a gázárba. Elképzelésünk szerint a gáztörvény alapján júliusban is hasonló lesz a helyzet.
- Vagyis marad még tartozás.
- Az időeltolódásos számítási módszer miatt még júliusban is lesznek ledolgozandó kompenzációs igények.
- Az idei meleg tél után nagyon sok gáz kellett hogy megmaradjon a tározójukban. Mennyi ez, és mi lesz vele?
- Való igaz, az alacsony téli gázfogyasztás miatt jelentős mennyiség van a birtokunkban. Ezt a későbbiek során a magyar piacon értékesítjük.
- Ezt télen vagy nyáron fogják felhasználni? És nálunk vagy külföldön?
- Feltehetőleg télen és nálunk: most itt magasabbak a gázárak, mint Nyugat-Európában.
- Teljesen ki kell-e üríteniük a gáztározójukat, vagy a maradékot áttehetik a következő idényre?
- Legyen elég annyi: a nyár végén feltöltött tárolóval várjuk majd a következő telet.