Cégposztokért tülekedő városatyák
Több mint háromszáz ember egzisztenciáját érinti a május végén várható csere a főváros ötven közműcégének, közhasznú társaságának, alapítványainak és intézményeinek menedzsmentjében, amelyről már javában tartanak a színfalak mögött a politikai egyeztetések. Május végén ugyanis lecserélik a cégek igazgatóságaiban (it) és felügyelőbizottságaiban (fb) ülő tagokat (akiknek akkor jár le a mandátuma); erről azért várható nagy alkudozás, mert ez az elfoglaltság a befolyás erősítése mellett kereset-kiegészítésként sem jön rosszul a politikusoknak.
A legzsírosabb falatnak a főváros 28 kisebb-nagyobb közműcégében lévő it- és fb-elnöki, valamint tagi posztok ígérkeznek. Az igazgatóságok elnökeinek járandósága havi bruttó 200-300 ezer forint között van, a tagok 150-200 ezer forintot kapnak. (E tisztségekre a pártok általában szakértőket és nem politikusokat delegálnak.) A felügyelőbizottságokba bekerülő városatyák havonta 75--150 ezer forintos javadalmazásban részesülhetnek, elnökként pedig ennek a dupláját kapják. Az fb feladata, hogy e testületen keresztül a tulajdonos közvetlenül is ellenőrizhesse a cége tevékenységét; a munka nem jár nagyobb elfoglaltsággal és leterheltséggel, sőt még a megjelenés sem kötelező az üléseken.
Tavasszal nemcsak a több mint két tucat közműcég menedzsmentjében, hanem a további 25-30 fővárosi kht.-nél, alapítványnál és intézménynél is csere várható.
Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ), gazdasági főpolgármester-helyettes lapunknak azt mondta: mivel a politikai egyeztetések még zajlanak, részleteket és neveket még nem tud említeni. A fővárost irányító MSZP- SZDSZ-koalíció, úgy tudjuk, az igazgatóságokba egyetlen ellenzéki delegáltat sem engedne be, az igazgatóságokban viszont küldhetnének tagokat az ellenzéki frakciók. Információink szerint a szabad demokraták nem pártolják, hogy it-elnöki posztot is kaphasson az ellenzék, míg a szocialisták ez ügyben rugalmasabbak és nagyvonalúbbak volnának. Úgy tudjuk, a menedzsmentekben várható cserékről személyesen is tárgyal Steiner Pál MSZP-frakcióvezető és Tarlós István, a fővárosi Fidesz-KDNP-frakciószövetség elnöke.
Tarlós egyébként lapunknak azt mondta: azt, hogy az igazgatóságokba nem küldhetnek tagokat, még valamennyire megérti, de nem tartja demokratikusnak. A felügyelő-bizottságban viszont szerinte az ellenzéknek nemhogy mandátumarányosan kellene posztokat adni, de - mivel a testületek ellenőrző funkciót töltenek be - az sem volna elképzelhetetlen, hogy többségbe kerülhessenek. A jelenlegi állás szerint azonban még valószínűleg egyetlen közműcég fb-elnökét sem delegálhatja az ellenzék - ellentétben az előző önkormányzati ciklus gyakorlatával, amikor egy ideig fideszes elnöke volt a BKV felügyelőbizottságának -, ezt pedig Tarlós "a városvezetés részéről ügyetlen és gyanúra okot adó lépésnek" tartja.
Májusban egyébként nemcsak az it- és fb-elnökök, -tagok mandátuma jár le, nyugdíjba megy több közműcég vezetője is. Így változás várható a távfűtő művek, a településtisztasági kft., a közterület-fenntartó és a gázművek élén is. Úgy tudjuk, a Főtáv vezérigazgatói posztjára korábban esélyesnek tartott Vajda Pál, Demszky korábbi városüzemeltetési helyettese már nem szerepel a lehetséges befutók listáján.
Információink szerint több közműcég első emberének is jelentősen nőhet a fizetése; Ikvai-Szabó Imre szerint "ahol van erre keret és piaci nyomás", ott nem zárható ki hasonló, jelentős fizetésemelés, mint a BKV-nál. A közlekedési vállalat igazgatósága a legutóbbi ülésén döntött arról, hogy Antall Attila BKV-vezérigazgató javadalmazását megduplázza, így ő az eddigi havi bruttó 667 ezer forint helyett ezentúl 1,5 millió forintot keresne, amelyhez ötven százalékos alap-, valamint százszázalékos többletösztönző prémium is kapcsolódna. Döntöttek a BKV igazgatósági és felügyelő-bizottsági tagjainak hatszázalékos fizetésemeléséről is - úgy tudjuk, hasonló mértékű emelés várható a többi nagy közműcég menedzsmentjében is. A BKV-nál az emelés után az it-elnök 317 ezer, a tagok 239 ezer, az fb-elnök 239 ezer, a tagok pedig 158 ezer forintos javadalmazást kapnak majd. A fizetésemelésekről a végső szót a városháza gazdasági bizottsága mondja ki, várhatóan ugyancsak május végén.